Haberler

Bavyera, Almanya’da potansiyeli olan sıcak noktalar; covid-19 değil, jeotermal

Münih, Almanya hava fotoğrafı (kaynak: Praxisforum Geohtermie.Bayern/ Enerchange)
Cannur Bozkurt 26 Eki 2020

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki jeotermal enerji gelişiminin sıcak noktaları, bölgedeki sektör için önemli etkinliklerden olan son Praxisforum Geothermie Bayern'de vurgulandı.

Yerel Sueddeutsche Zeitung gazetesinde, bir sıcak noktadan bahsetmek, mutlaka koronavirüs ve yerel olarak hızla yükselen enfeksiyon sayıları anlamına gelmeyeceği üzerine bir makale yer aldı.

Enerchange GmbH’nin Genel Müdürü Jochen Schneider, Almanya Bavyera’yı bir “sıcak nokta” olarak görüyor. Unterschleissheim, Unterhaching veya Pullach gibi bölgedeki toplam 23 jeotermal sistemi tanımlıyor. Kaynak, bu bölgelerde, yerin derinliklerinden sıcak su pompalanarak yıllardır elektrik üretimi ve ısı temini için kullanılmakta. Bölgenin Schneider için özellikle bir sıcak nokta olmasının nedeni, buradaki jeotermal enerji ile ilgili deneyimin, daha fazla genişleme potansiyeli kadar büyük oluşundan kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz hafta, Bavyera jeotermal topluluğu, birçok kişinin gerçek büyük zorluk olarak gördüğü iklim krizine karşı yoğun mücadele zamanlarında sektör için mevcut durumu değerlendirmek adına, Praxisforum Geothermie Bayern’deki Pullach’ta bir araya geldi.

Isı kullanımının genişlemesi günün konusu. Ancak, bir yatırım karlı olduğunda soru ortaya çıkar. KAY, özellikle Münih bölgesinde aşırı beklentilere karşı her zaman uyarıda bulunur. Münih Teknik Üniversitesi’nde birbirine bağlı hatları optimize ederek Bavyera’daki derin jeotermal enerjinin genişlemesini araştıran Maximilian Keim, Bavyera’da Pullach’ta ısı yoğunluğu açısından bölgesel ısıtmaya uygun 99 kümeleşmiş bölge sundu. Teknik potansiyel, Bavyera’daki ısıtma ihtiyacının % 40’ına tekabül edecek, % 80’i bölgesel ısıtmalı alanlarda karşılanabilir. Keim, çeşitli senaryolarda jeotermal potansiyelin kompozit hatlar aracılığıyla en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini açıkladı.

Enerchange’den Jochen Schneider, Münih bölgesinde önceki yılların ‘altına hücum’ havasının yerini ciddi bir değerlendirmeye bıraktığını gözlemliyor. Bavyera’da planlanan 16 yeni santralin çoğu, Münih bölgesi gibi “Bavyera Güç Kuşağı”nda bulunan güneydoğu Bavyera’da bulunuyor. Örneğin Garching an der Alz’da bir jeotermal enerji santrali Kasım ayında faaliyete geçecek.

SWM, Münih bölgesinde bir sismik araştırmayı değerlendiriyor ve IEP ile birlikte Baierbrunn’da bir sondaj planlıyor. Schneider, tek bir yerde altı kuyunun açıldığı Münih-Sendling’deki SWM modeline dayalı olarak mevcut sistemleri genişletmeye güveniyor. Pullach’taki toplantıda IEP Genel Müdürü Helmut Mangold, tüm potansiyelleri finansman koşullarıyla karşılaştırdı: “Adil çerçeve koşulları altında, jeotermal enerji fosil yakıtların ısıtma maliyetlerini şimdiden azaltabilir.”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy