Haberler

Bavyera’daki Garching an der Alz jeotermal tesisi faaliyete geçti

Garching an der Alz jeotermal tesisi, Almanya (kaynak: Silenos Energy)
Merve Uytun 26 Mar 2021

Almanya, Bavyera'daki Garching an der Alz'daki jeotermal santral, elektrik ve ısı sağlamak için, başarılı bir şekilde faaliyete başladı.

Jeotermal geliştirici Silenos Energy, Almanya, Bavyera’daki Garchin an der Alz’daki kombine jeotermal ısı ve enerji santralinin faaliyetlerine başarıyla başladığını bildirdi. Santral artık 2021 Ocak ayının ortasından bu yana yenilenebilir ve sürdürülebilir elektrik üretiyor.

4,9 MWe (elektrik) ve 6,88 MWth’ye (ısı) kadar ulaşılabilen maksimum çıktı ile, 36 milyon kWh’den fazla yenilenebilir enerjiden üretilen elektrik ile kamu şebekesi beslenebilir ve bir bölgesel ısıtmaya 15 milyon kWh’ye kadar ısı sağlayabilecek bir ağ haline gelebilir.

Garching an der Alz’daki Silenos Enerji santrali, 14.000 haneye yenilenebilir elektrik sağlayabilir ve yılda 23.500 tona kadar CO2 emisyonu tasarrufu sağlayarak bölgesel CO2 dengesinin iyileştirilmesine önemli bir katkı sağlar. Jeotermal enerjiden elektrik ve ısı üretimi, temel yük olarak kullanılabilir ve günün ve mevsimin ve hava koşullarından bağımsız olarak kullanılabilir.

Jeotermal sistemimizin özel bir özelliği, sürekli su soğutmaya dayalı olarak, önemli ölçüde daha verimli üretim süreçleri sağlayan ve böylece termal sudan daha fazla enerjiyi elektriğe dönüştürürken aynı zamanda daha az elektrik kullanarak dönüştürebilen soğutma türüdür. Şimdiye kadar, mevcut tüm Alman sistemleri hava kondansatörleri ile çalışıyordu.

Silenos Enerji yönetimi, inşaat aşamasının başarıyla tamamlanmasından ve jeotermal sistemin üretiminden elde edilen ilk sonuçlardan çok memnun.

Christian Steinbauer şunları vurguluyor: “Jeotermal sistemimizin başarılı bir şekilde devreye alınmasıyla, Garching ve Altötting bölgesinde sürdürülebilir ısı ve güç kaynağına önemli bir katkı sağlıyoruz. Bu büyük başarıya katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz. Genel yüklenicimiz STRABAG Umwelttechnik GmbH, gelişmiş jeotermal kaynağı derinliklerden elektrik ve ısıya son derece tasarruflu, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde dönüştüren bir enerji santrali planlamayı ve inşa etmeyi başardı. ”

Oliver Friedlaender ayrıca şunları ekliyor: “Şu anki ilk test Şu anda tamamlanan uzun vadeli pompalama ve enjeksiyon testi bize her iki jeotermal kuyunun da yüksek verimlilikle çok iyi hidrolik özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Beklenen 125⁰ C değerimizin biraz altındaki bir üretim sıcaklığı ve ORC sistemimizin çok iyi verimliliği ile geleceğe olumlu bakıyoruz ve sistemin başlangıçta tahmin edilen değerlerin üzerinde bir üretim çıktısı elde etmesini bekliyoruz. ”

Silenos Energy Garching ad Alz, onlarca yıllık yer altı uzmanlığına sahip Avusturyalı enerji depolama şirketi ve STRABAG SE inşaat hizmetleri için Avrupalı ​​teknoloji ortağı olan RAG Austria AG’nin ortak girişimidir. Silenos Energy, ana faaliyet alanında, jeotermal sistemlerin geliştirilmesi, inşası ve işletilmesi için enerji santrali ve santral inşası (STRABAG) ve jeoloji ve derin sondaj teknolojisi (RAG) alanlarındaki şirketlerin uzmanlığını birleştirir. Silenos Enerji, tüm işleri şirket tarafından geliştirilen BGEO konseptine göre yürütür: sondaj yeterliliği – jeolojik bilgi – yüzey mühendisliği uzmanlığı. Planlama, uygulama ve operasyon Silenos Enerji’de yapıcı bir diyalog içinde ve özellikle yerel düzeyde siyaset ve toplumla mutabık kalınarak gerçekleştirilir. Çünkü sadece iyi planlanmış ve profesyonelce uygulanan projeler bölgeye katma değer sağlıyor. Tüm bilgiler www.silenos-energy.com adresinde bulunabilir.

Kaynak : ThinkGeoEnergy