Haberler

Belçikalı yatırımcıların jeotermal gelişim için büyük planları var

Antwerp, Grote Markt, Belçika (kaynak: flickr / carlbcampbell, creative commons)
Cannur Bozkurt 20 Haz 2019

230 milyon Avro'ya kadar olan yatırım planları ile Belçikalı yatırımcılar, Hita olarak adlandırılan birleşik enerji ve ısı üretimi için büyük bir jeotermal gelişme süreci planlıyor.

Belçikalı girişimciler, VITO araştırma enstitüsünden ayrılan Hita’ya 3,8 milyon Avro (4,3 milyon ABD Doları) yatırım yapıyorlar. Önümüzdeki on yıl boyunca, toplam 230 milyon Avro (260 milyon ABD Doları) bedeline ulaşması öngörülen yatırım çerçevesinde 400.000 evin ısıtılması için on jeotermal enerji santrali geliştirilmesi isteniyor.

Planlanan jeotermal enerji santrallerinin 600.000 megavat saatlik yeşil enerji üretmesi öngörülüyor. Böylece her yıl 140.000 ton daha az CO2 salınımı gerçekleşecek.

Üç Kempen girişimci, Vic Mastodont Soudal’dan Vic Swerts, aynı isimdeki mühendislik şirketinden Jan Tormans ve kapı ve pencere üreticisi Profel’den Paul Lauwers VİTO’nun derin jeotermal enerji hakkında edindiği bilgileri kullanarak kazanması gereken yeni kurulan bir şirket olan Hita’ya 3.8 milyon Euro yatırım yapıyorlar.

Önümüzdeki on yıl boyunca, geliştirme şirketi toplam 230 milyon Avro’luk bir yatırım yapan on jeotermal elektrik santrali geliştirmek ve pazarlamak istiyor. Bu miktar, henüz ısı şebekesinin kendisi için değil, yalnızca jeotermal elektrik santralleri (pompa kurulumu ve dev bir ısı eşanjörü) için geçerlidir.

Hita’nın CEO’su Geert De Meyer “Mali ve teknik ortakları bir araya getirmek bize kalıyor” diyor. “Her projenin teknik fizibilitesini inceleyeceğiz, bir iş planı hazırlayacağız, gerekli izinleri alacağız, bir garanti planı (sigorta) hazırlayacağız, yerel makamlarla istişareler düzenleyeceğiz ve sübvansiyonlar alacağız. Yani ilk etapta bir santralin inşası için parayı masaya koyamayacağız, ancak Flanders’te jeotermal enerji için yeni bir sanayi sektörü geliştirmek istiyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy