Haberler

Belediye, Kirchanschöring / Laufen, Almanya’da jeotermal projeye yeşil ışık yaktı

İlkbaharda Kirchanschöring, Bavyera / Almanya (kaynak: Anna König, commons.wikimedia)
Cannur Bozkurt 3 Eki 2019

Almanya / Bavyera'da Kirchanschöring için planlanan jeotermal projenin lehine yapılan oylama ile, Kirchanschöring halkı ve Laufen kenti için elektrik ve ısı üretecek projeye yeşil ışık yakıldı.

Almanya’dan bildirildiği üzere, Kirchanschöring belediye meclisi, planlanan jeotermal enerji santrali için önerilen sahanın kullanılması lehinde oy kullandı.

Yapılan bir çalışma, Kirchanschöring’de elektrik üretimi için jeotermal enerjinin tekrar kullanılmasının jeolojik olarak mümkün olduğunu geçmişte göstermiştir. Sıcak su yeraltındadır ve gerçekten sadece çıkarılması gerekmektedir. Böyle bir jeotermal santral için yer olarak, Kirchanschöring’deki sanayi bölgesinin yakınındaki boş alan sunulmaktadır.

Yatırımcılar şimdiden proje için Marubeni ve Salzburg AG şirketi aracılığı ile sıraya girdiler. Kirchanschöring belediyesi tarafından verilen karar şimdilik olumludur.

Jeotermal santralin öncelikle elektrik üretmesi, eş zamanda da ısı üretmesi amaçlanmıştır. Eğer her şey plana göre giderse, santral 2022’de çalışmaya başlayacak  ve en az yirmi yıl boyunca üretime devam edecek.

Proje yaklaşmakta olan Praxisforum Geothermie.Bayern etkinliğinde 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen özel projeler forumunun bir parçası olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy