Haberler

Bir kaplıca Singapur’da jeotermal enerji sağlayabilir mi?

Singapur, Marina Bay (kaynak: flickr/ shayanlinux, creative commons)
Merve Uytun 30 Eki 2021

Singapur'daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi'nden (NTU) araştırmacılar, Singapur'daki mevcut kaplıcaların sunduğu fırsatları araştırıyor.

Singapur’dan yeni bir haber, jeotermal enerji kullanımı için Singapur, Sembabwang’daki tek kaplıcadan yararlanma potansiyelini inceliyor. Straits Times, elektrik üretimi, soğutma veya suyun tuzdan arındırılması gibi uygulamalar için yerel bir kaplıcadan yararlanma seçeneğini araştırmak için araştırmaların sürdüğünü bildiriyor.

Araştırma, Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) araştırmacıları tarafından, altyapı danışmanlığı Surbana Jurong ve Alman Technische Universitat Munchen (TUM) ve NTU tarafından yürütülen bir elektromobilite araştırma projesi olan TUM Create ile işbirliği içinde, sıcaklık elde etmek için çalışmalar yürütüyor.

NTU Makine ve Uzay Mühendisliği Okulu’ndan Doçent Doktor Alessandro Romagnoli, kaynağın derinlemesine keşfedilmesi için araştırma yapılması gerektiğini, böylece suyun yüzeyin üzerinde sürdürülebilir kullanım için ısı üretimi için yeraltından geçebileceğini söylüyor. Singapur’un yeraltı yüzeyinin çoğunlukla granit olması nedeniyle, ısı çıkarmanın ekonomik uygulanabilirliğinin incelenmesi gerekecektir.

Bu nedenle, Sembawang’daki kaplıcada jeotermal enerjiden yararlanmanın fizibilitesi üzerine yapılan araştırma, potansiyel hakkında bir fikir sağlayacaktır.

Pualau Tekong’da yüzey sıcaklığı 50 santigrat derece olan ve çevresindeki ı 90 santigrat dereceden fazla ölçümler olduğu bilinen bir kaplıca vardır. Araştırma, bunun ne kadar enerji kullanımı potansiyeli oluşturduğunu gösterecektir.

Bu kaynaklardan gelen ısı, adanın etrafındaki suları tuzdan arındırmak için kullanılabilir ve üretilen güç, elektrik hatları aracılığıyla denizaltı kabloları aracılığıyla anakara Singapur’a gönderilebilir.

Sembawang’daki kaplıcalar yeterli kaynak potansiyeli sağlıyorsa, görülmesi gerekecek. Prof. Romagnoli’ye göre, kaplıcaların suyunun kaynağının nerede olduğu bilinmiyor, bunun nedenlerinden biri de muhtemelen sıcak granit.

Derinlikte bulunan sıcaklık 140 santigrat dereceden fazla ise, bu elektrik üretimi için bir fırsat oluşturabilir. Bunun altındaysa, jeotermalden gelen ısının doğrudan kullanılması bir seçenek olabilir. Alternatifler soğutma, suyun tuzdan arındırılması ve su ürünleri yetiştiriciliğidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy