Haberler

Birleşik Krallık’ta açık denizde jeotermal akışkanda lityum arama izni

İskoçya kıyılarındaki Global Santa Fe Sondaj Donanımı (kaynak: flickr / ST33VO, creative commons)
Cannur Bozkurt 11 Oca 2021

Cornish Lithium, İngiltere'nin engebeli güneybatı ucunda, Cornwall kıyılarında jeotermal tuzlu su içinde Lityum arayacak.

Bugün paylaşılan bir açıklamada, İngiltere merkezli Cornish Lithium şirketi, Cornish kıyılarında Lityum arama izninin verildiğini açıkladı.

Deniz yatağının ve İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda çevresindeki kıyıların çoğunun yöneticisi olan Crown Estate, bugün, Cornish Lityumunun Cornwall’ın hem güney hem de kuzey kıyılarında jeotermal akışkanda lityum için araştırma yapma hakkı veren Minerals Licensing Round’un sonucunu açıkladı.

Prensipte yalnızca Lityum ile ilgili gibi görünen şey, aynı süreçte jeotermal enerjiyi kullanma fırsatı sunabilir.

Tüm net gelir kârını ülkenin yararı için HM Hazinesine ödeyen Crown Estate, yeşil büyümeyi teşvik etmek de dahil olmak üzere bütünsel değer yaratmak için deniz yatağının potansiyelini optimize etmek adına Hükümet, endüstri ve paydaşlarla yakın işbirliği içinde çalışıyor.

İzin süreci, iki yıllık kapsamlı bir ihale (2018’de başlamıştır) ve Aralık 2020’de sonuçlanan plan düzeyinde Habitat Yönetmelikleri Değerlendirmesi (İHD) olarak bilinen bir çevresel değerlendirmeyi içermektedir.

İzin, Cornish Lithium’a jeotermal sularda bulunan potansiyel lityum mineral kaynakları için açık denizde keşif fırsatı vermektedir. Hakların verilmesi, Cornish Lithium’un daha sonraki araştırmalar için potansiyel jeolojik hedefleri belirlemeye başlamada artık masa başı keşif programına başlayabileceği anlamına geliyor. Uygun ön çalışmalar, tasarım çalışmaları ve kapsamlı konsültasyonların ardından, en az dört yıl fiziksel keşif çalışma beklenmemektedir.

Cornish Lithium’un ticari çıkarımına devam edebilmesi için, işletmenin The Crown Estate’ten üretim hakları için gerekli tüm kilometre taşlarının yanı sıra ilgili düzenleyici kurumdan yasal planlama ve konsültasyonu da içeren çevresel izinleri karşılaması gerekecektir. Jeotermal sularda lityum için keşif çalışmaları erken bir aşamadayken, lityum ekstraksiyonu, Cornwall yararına yeni bir sektörde yeni gelir ve işler yaratma konusunda önemli bir potansiyele sahiptir.

The Crown Estate Portföy Yöneticisi Nick Everington şunları söyledi: “Lithium, elektrik ekonomisinin kilidini açmaya ve Birleşik Krallık’ın 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdünü sağlamaya yardımcı olmak için önemli ve heyecan verici bir role sahip…”

“… Cornwall kıyılarında maden arama hakları için sağlam bir ihale sürecinin ardından, keşif çalışmaları için Cornish Lithium’a bu ilk hakları vermekten memnuniyet duyuyoruz…”

“… Bu, The Crown Estate’in Birleşik Krallık deniz yatağının yöneticileri olarak dünya lideri deniz kaynaklarımızın sürdürülebilir ve koordineli kullanımının kilidini açmaya yardımcı olma rolünün bir başka örneğidir.”

Cornish Lithium CEO’su ve Kurucusu Jeremy Wrathall ise şöyle konuştu: “Jeotermal sularda lityum için açık deniz Cornwall’un bazı kısımlarını keşfetme hakkının verilmesi, Cornish Lithium, Cornwall ve daha geniş Birleşik Krallık için büyük bir fırsat…”

“… Mineraller, net sıfır emisyona ve karbondan arındırılmış ekonomiye geçişte önemli bir rol oynayacak. Birleşik Krallık’ta lityum araştırması, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından belirlenen iddialı iklim değişikliği hedeflerini karşılama becerimiz için stratejik olarak önemlidir…”

“Cornwall’daki keşif çalışmalarımız, lityumla zenginleştirilmiş jeotermal suları içeren jeolojik yapıların açık denizde devam ettiğini gösterdi ve bu nedenle, The Crown Estate’e ait alanlarda bu yapıları keşfetme haklarına sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz. Düşük etkili ve çevreye duyarlı bir süreç kullanarak Cornwall’daki jeotermal sulardan lityum üretme fırsatı, Cornwall’da yeni bir endüstrinin kurulması için büyük bir potansiyel sunuyor. Titiz bir ihale sürecinden geçtikten sonra, masa başı çalışmalarımıza başlarken ve karada keşif faaliyetlerinden edindiğimiz bilgileri bu yeni ruhsatlara uygularken, The Crown Estate ile yakın bir şekilde çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy