Haberler

Birleşik Krallık’ta, açık denizde jeotermali keşfetmek ve geliştirmek için konsorsiyum oluşturuldu

İskoçya kıyılarındaki Global Santa Fe Sondaj Donanımı (kaynak: flickr / ST33VO, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 Eki 2020

İngiltere ve Danimarka'dan üç şirket, Birleşik Krallık'ın açık denizinde jeotermal kaynakları araştırmaya ve geliştirmeye odaklanacak ‘Aquarius Kuzey Denizi Jeotermal Birliği'ni başlattı.

dCarbonX Ltd, ZeGen Energy Ltd ve Ross DK A/S şirketleri, Aquarius Kuzey Denizi Jeotermal Birliği’nin kurulduğunu duyurdu. Bu yeni ve heyecan verici uluslararası grup, Birleşik Krallık’ın açıklarında derin denizde jeotermal kaynakları keşfetmeye ve geliştirmeye odaklanacak.

dCarbonX’in kurucusu Dr. John O’Sullivan, “‘Kova (aquarius)’ veya ‘Su Taşıyıcı’, Birleşik Krallık (BK) açıklarında derine gömülü olan jeotermal enerjiyi BK iklim hedefleriyle temiz enerjiye yönelik toplumsal ihtiyaçları birleştiren ortak hedefimizin mükemmel bir temsilidir” dedi. “Birleşik Krallık’taki ilk açık deniz jeotermal projelerini birlikte geliştirmek, finanse etmek ve teslim etmek için Ooeratörlerle aktif olarak çalışıyoruz.”

Her bir tarafın Aquarius’da % 33,3’lük bir hissesi var ve grup, toplu olarak açık deniz keşif, sondaj, operasyon ve finansman konularında müthiş bir uzmanlık sergiliyor. Daha istisnai olarak, Aquarius’un bu yenilikçi projeleri sunmak için gereken teknolojiler ve iş akışları hakkında benzersiz bir anlayış sağlayan önemli jeotermal deneyimi ve pazarlama perspektifine sahipler.

ZeGen Energy’nin kurucusu Kirsten Pasturel, ” Aquarius’un doğuşunu nihayet duyurmaktan heyecan duyuyoruz” dedi, “Üç şirketteki ortak benzersiz uzmanlık, enerji dönüşümünde, hem toplumu hem de endüstriyi hızlandırmak ve desteklemek için işbirliği içinde çalışma stratejimizin temelini oluşturuyor.”

Aquarius, mevcut varlıkların jeotermal potansiyelini keşfetmek için bir dizi büyük Kuzey Denizi Operatörü ile aktif olarak çalışıyor ve ilk odak noktası açık deniz platform elektrifikasyonu. Ek olarak, yeşil alan jeotermal keşif fırsatları da değerlendiriliyor ve bu da Birleşik Krallık’ta yeni bir açık deniz aktivitesi, enerji güvenliği ve uzun vadeli vasıflı işler dönemini destekleme sözü veriyor.

Ross DK A/S’nin Kurucusu Lars Andersen, “Aquarius üçlüsüne gömülü olan benzersiz beceri setleri ve deneyim kombinasyonu, operatörler tarafından kabul edildi ve Birleşik Krallık açık deniz jeotermalinde oyun değiştirici oldu. Yenilikçi ve tescilli “Aquarius Toolbox”, açık deniz jeotermal projelerinin ticari potansiyelini incelemenin merkezinde yer alıyor ve önemli fırsatların önceliklendirilmesine olanak tanıdı” dedi.

Şirketler hakkında:

DCarbonX Ltd Hakkında

dCarbonX Ltd, enerji geçişini kolaylaştırmak için jeotermal, yer altı enerji depolaması ve karbon ayırma varlıklarını keşfetmek amacıyla kurulmuş öncü, özel bir İngiliz şirketidir. Londra merkezli dCarbonX Ltd, EMEA’da yüksek değerli Enerji Geçişi alt yüzey varlıklarından oluşan bir portföy oluşturuyor ve gelişmiş teknolojileri ‘Dekarbonizasyon Araştırması’ olarak bilinen yeni bir süreçte kullanıyor. dCarbonX Ltd, 2020 yılında Dr. Angus McCoss, Dr. John O’Sullivan ve Mr. Tony O’Reilly tarafından kurulmuştur.

Eylül 2020’de dCarbonX, Suudi Arabistan’da jeotermal enerji fırsatları üzerinde çalışmak için STEPS ile bir iş ortaklığı yaptığını duyurdu. Daha sonra dCarbonX, jeotermal ve enerji depolama varlıklarına odaklanmak için REinvent GmBH ile Libra Konsorsiyumu’nun oluşturulması yoluyla ayak izini kıta Avrupa, Orta Doğu ve Doğu Afrika’ya genişletti. www.dCarbonX.com

ZeGen Energy Ltd Hakkında

ZeGen Energy, 2020 baharında kurulan ve Enerji Dönüşümünde endüstriye yardımcı olma hırsıyla hareket eden İskoç merkezli bir şirkettir. ZeGen modeli, ölçeklendirilmiş dağıtım için teknik ve ticari olarak uygun jeotermal çözümleri belirlemek ve sunmak için özel değerlendirme yazılımı kullanır. ZeGen’in amacı, müşteri karlılığını, kurumsal ve sosyal sorumlulukları artırırken, aynı zamanda Net Sıfır geleceğe geçişi hızlandırmaya odaklanan bir jeotermal portföy oluşturmaktır. www.zegen-energy.com

Ross DK A/S Hakkında

Ross DK A/S, profesyonel kuyu yönetiminde uzmanlaşmış ve başarılı jeotermal projeler sunma konusunda kanıtlanmış geçmişe sahip bir Danimarka şirketidir. Oldukça teknik bir şirket olan Ross DK, projenin başlangıcından tasarım ve mühendisliğe, sondaj ve kuyuların denetlenmesine kadar eksiksiz bir yaşam döngüsü hizmeti sağlamak için gereken jeotermal kuyu teslimi konusunda derin bir anlayışa sahiptir. www.rossoffshore.dk

Kaynak: ThinkGeoEnergy