Haberler

Blawan Ijen jeotermal projesinde jeotermal keşif kuyusundan patlama

Ijen jeotermal projesi, Doğu Java, Endonezya (kaynak: YouTube / ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 7 May 2020

PT Medco Energy, Endonezya'nın Doğu Java kentindeki Blawan Ijen jeotermal projesinde son zamanlarda yapılan bir buhar patlamasının detaylarını paylaştı. Olay 24 Nisan 2020'de meydana geldi ve o zamandan bu yana süren durum tekrar kontrol altında.

PT Medco Power Endonezya ile PT Ormat Jeotermal Güç arasında bir ortak girişim şirketi olan PT Medco Cahaya Jeotermal (MCG), IJEN PLTP projesinde IJN 6-1 kuyusunun sondajı sırasında (26 Nisan) bir buhar patlaması olduğunu bildirdi.

Bu buhar patlaması, IJN 6-1’de 630 m’de sığ derinlikte yüksek sıcaklıkta bir buhar rezervuarı sondajı sırasında meydana geldi.

Bir jeotermal sondajda meydana gelebilecek (hatta herhangi bir petrol ve gaz kuyusunda da karşılaşılabilecek) olay sırasında BOP (Blow Out Preventer – Patlayıcı Önleyici; güvenlik vanası) düzgün bir şekilde işlev gördü. Ancak kuyu basıncı ve sıcaklığının artması nedeniyle buhar yüzeyde akışına devam etti.

Bölge halkına zarar verebilecek zararlı herhangi bir gazın tespit edilmediği olayda, durum prosedüre uygun şekilde kontrol edilmekte.

MCG hala ağır sondaj çamuru pompalayarak kuyuyu kontrol altına almaya çalışıyor ve durumun yakında aşılması bekleniyor.

Olay, ilgili hükümet organı, yerel yetkililer ve bölge halkına rapor edilerek eş-güdümlü hareket edilmiştir.

Kaynak:  ThinkGeoEnergy