Haberler

BLM, 20 Ekim 2020’de 18 parsel için jeotermal lisans kiralama yapacağını duyurdu

BLM'den jeotermal lisans kiralama duyurusu (kaynak: ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 7 Eyl 2020

BLM, Nevada Eyaleti'ndeki Carson City, Churchill, Esmeralda, Humboldt, Lyon, Mineral, Pershing ve Washoe ilçelerinde toplam 35.632.680 dönümlük 18 parsel’de jeotermal lisans satışı/kiralamalar yapacak.

ABD Arazi Yönetimi Bürosu (BLM), 20 Ekim 2020 Salı günü rekabetçi bir jeotermal kiralama (ing.; lease sale) gerçekleştirecek. Ajans, Nevada’daki Pershing ve Washoe ilçelerinde Carson City, Churchill, Esmeralda, Humboldt, Lyon, Mineral’de toplam 35.632.680 dönümlük kiralamalar için 18 parsel sunacak. Kiralama çevrimiçi olarak www.energynet.com adresinde gerçekleştirilecek ve açık teklif verme dönemi Pasifik Standart Saatiyle sabah 7’de başlayacak.

Her bir parsel için açık teklif verme süresi baştan sona bir saat sürecek ve teklifler yalnızca bir paketin açık teklif verme döneminde kabul edilecek. Parseller, bu satış bildiriminin BLM web sitesinde yayınlanmasından yaklaşık 10 iş günü sonra EnergyNet web sitesinde görüntülenebilecek.

Fluid Minerals BLM Nevada Şube Şefi Kemba Anderson, “BLM Nevada’da bulunan devasa jeotermal kaynakları geliştirmek için Nevada Mineraller Bölümü, Kabile hükümetleri ve özel sektör ile ortaklık yapıyor. Şu anda yirmi jeotermal enerji santralimiz var ve ek jeotermal projelerin gelecekte bu kapasiteyi büyük ölçüde artırması bekleniyor” dedi.

Yenilenebilir enerji geliştirme, kiralama için aday gösterilen parsellerin yanı sıra her bir parsel için potansiyel kaynak etkilerinin değerlendirilmesini içermekte. Satış bildirimi ve paket listesi, BLM Nevada Eyalet Ofisi Bilgi Erişim Merkezinde basılı kopyalar olarak mevcut. Talep edene postayla gönderilirse 5 dolarlık bir ücret alınmakta. Bir sonraki jeotermal kiralamanın geçici olarak 2021 sonbaharında yapılması planlanıyor.

Kiralama, çevresel incelemeyi ve kamuoyunun yorumlarını onaylayan parselleri temsil etmekte. BLM, 10 yıllık bir süre için hem rekabetçi hem de rekabetçi olmayan kira sözleşmeleri yapıyor. Kiralamalar, herhangi bir potansiyel jeotermal kaynağı keşfetmek ve geliştirmek için yapılan bir sözleşmedir. Kiracı üretim tesis ederse veya özenli bir keşif kanıtı sunarsa, kiralamalar uzatma kazanabiliyor.

Nevada BLM, yaklaşık 650 MW’lık üretim kapasitesi ve keşif, geliştirme için ek jeotermal projeler ve federal çıkarlara sahip yirmi işletme jeotermal enerji santrali ile toplam yarım milyon dönümün üzerinde 272 aktif kiralama ile ülkedeki en aktif Jeotermal Programı yönetiyor. Jeotermal kiralamalar, devlete ödenen fonların % 50’si, ilgili ilçeye % 25’i ve ABD Hazine Bakanlığı’nda kalan % 25’i ile ilk 10 yıllık süre geçerli.

BLM, sürdürülebilir enerji geliştirme dahil birçok kullanım için kamu arazilerini yönetmektedir. Kiralanan parseller, katılım için üç fırsat içeren ayrıntılı bir çevre analizine tabi tutulmaktadır: kapsam belirleme, kamuya açık yorum ve protesto dönemleri. Parseller kiralandıktan sonra, enerji geliştirmeye başlamadan önce kiracıların derinlemesine analizler için sahaya özgü teklifler sunması gerekmektedir.

Satış sonuçları www.energynet.com ve BLM Nevada Eyalet Ofisi web sitesinde yayınlanacaktır: https://www.blm.gov/programs/energy-and-minerals/renewable-energy/geothermal-energy/regional-information/nevada .

Sunulan paketlerin ayrıntılarını ve haritalarını içeren Satış Bildirimi (pdf) konusunda ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy