Haberler

Bloomberg New Energy Finance kurucusu Eavor jeotermal danışma kuruluna katıldı

Michael Liebreich, 2015 Chatham House'un yıllık Londra Konferansı'nda (kaynak: commons / wikimedia, Chatham House, Londra)
Cannur Bozkurt 18 Tem 2020

Yenilenebilir enerji geliştirme konusunda lider bilgi ve araştırma şirketi Bloomberg New Energy Finance'in kurucusu Michael Liebreich, Kanadalı Eavor Technologies danışma kuruluna katıldı.

Kanada kapalı devre jeotermal enerji üretim teknolojileri şirketi Eavor Technologies Inc. (“Eavor”), Michael Liebreich’I, ilk ticari projelerinde ilerlerken yeni bir Danışma Kurulu başkanlığına atadığını duyurdu.

2017’nin sonlarında Kanada’nın Alberta şehrinde kurulan Eavor, jeotermal ısı ve güce özel, kapalı döngü bir yaklaşım geliştirdi. Geliştirilmiş Jeotermal Sistemlerin (ESG) aksine, Eavor’un teknolojisi hiçbir çatlatma, GHG emisyonu, deprem riski, su kullanımı, tuzlu su veya katı madde ve akifer kontaminasyonu içermiyor. Eavor sistemleri esnek ve dağıtılabilmekte, bağımsız olarak çalışabilmekte, bir elektrik dağıtım hattını destekleyebilmekte veya rüzgar ve güneş ile hibrit sistemler ile çalışabilmektedir.

Michael Liebreich, Eavor teknolojisinin ticarileştirilmesine rehberlik edecek yeni Danışma Kurulu Başkanlığı görevini üstlenecek. Michael, Liebreich Associates’in Başkanı ve CEO’su, Bloomberg New Energy Finance’in Kurucusu ve Kıdemli Üyesi. Deneyimli bir meslek yatırımcısı olan Michael, çok sayıda endüstri danışma organının üyesidir. Temiz enerji ve ulaşım, iklim finansmanı ve sürdürülebilir kalkınma konularında tanınmış bir düşünce lideridir.

Eavor Başkanı ve CEO’su John Redfern, “Michael’ı bir süredir tanıyoruz ve onu her zaman enerji geçişiyle ilgili en anlayışlı yorumculardan biri olarak gördük” dedi. “Şimdi, enerji geçişine önemli bir katkıda bulunmaya hazırlanırken, Michael’ın bu yolculukta yanımızda olmasından memnunuz. Bu karmaşık ve hızla gelişen pazarda gezinirken Michael’ın tavsiyesi büyük fayda sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

“Jeotermal enerjinin niş bir enerji kaynağı olarak rolünü kırmaya çalıştığı ve rüzgâr ve güneş enerjisinin hızlı büyümesiyle gölgede kaldığı yıllar boyunca izledim. Ardı ardına gelen teknik engelleri yıktığı için Eavor’ı birkaç yıldır yakından takip ettim; Kapalı döngü yaklaşımının jeotermal sektörde ve daha geniş bir temiz enerji geçişi içinde bir oyun değiştirici olabileceğine inanıyorum ”diyen Michael Liebreich sözlerine şöyle devam etti: “Eavor’da dünyanın hemen hemen her yerinde çalışabilen, çok büyük projelere ölçeklenebilen, güçlü öğrenme eğrilerinden yararlanabilen ve dağıtılabilen temiz bir güç ve ısı teknolojisine sahip olabiliriz. Bu çok heyecan verici bir ihtimal.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy