Haberler

Bölgesel ısıtma projelerini desteklemek için AYB tarafından 70 milyon Euro’ya varan finansman

Concordia Yeldeğirmeni, Ede, Hollanda (kaynak: flickr / Dennis van Zuijlekom, creative commons)
Cannur Bozkurt 15 Eki 2020

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Hollanda Ede'de, aralarında bir de jeotermal proje bulunan dört bölgesel ısıtma projesi için toplam 70 milyon Euro'ya kadar finansman sağlayacak.

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Asper Investment Management Ltd., Hollanda’daki dört bölgesel ısıtma projesine yapılan yatırımlar için 30 milyon Euro değerinde bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma, AYB’nin Hollanda’daki yeni bölgesel ısıtma projelerine 70 milyon Euro’ya kadar ek yatırımları değerlendirmesini de sağlayacak.

AYB finansmanı, çeşitli Hollanda belediyelerinde çeşitlendirilmiş bir proje portföyü oluşturacak “Dorothea” adlı bir öz sermaye yatırım aracını desteklemekte. Dorothea, özel bir yatırım şirketi olan Asper Investment Management tarafından Hollanda’da sürdürülebilir bölge ısıtma projeleri portföyü satın almak ve inşa etmek için kuruldu. AYB, Dorothea’da dört önde gelen kurumsal yatırımcı tarafından katıldı ve Dorothea Yatırımcı Komitesi’nin bir üyesi olacak.

AB bankasının yatırımı, AYB ve Avrupa Komisyonu’nun stratejik ortaklar olarak birlikte çalıştığı Avrupa Yatırım Planının ana ayağı olan ve Avrupa ekonomisinin rekabet gücünü kuvvetlendirmek için Avrupa Stratejik Yatırımlar Fonu’nun (EFSI) garantisiyle desteklenmekte.

AYB’nin Amsterdam ofisi başkanı Els Sweeney-Bindels, “Birkaç Hollanda belediyesinin önümüzdeki on yıl içinde iklim nötr olma konusunda çok iddialı planları var” dedi. “AB’nin iklim bankası olarak, bu tür yatırımları desteklemek için oradayız. Bu operasyonun yapısı, akıllı finansman yollarının hem doğa hem de işletmeler için aynı şekilde karlı olabileceğini gösteriyor.”

Asper Yatırımcı İlişkileri Başkanı Luis Quiroga şunları söyledi: “AYB’nin Dorothea desteğine sahip olduğumuz için çok heyecanlıyız. Dorothea’nın Hollanda’da yeni bir lider sürdürülebilir bölge ısıtma platformu inşa etme planı, AYB’nin stratejik hedeflerine çok uygun ve önümüzdeki yıllarda onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Dorothea’nın 30 milyon Avroluk ilk AYB dilimi ile desteklenen dört projesi Ede’de ve hızla büyüyen diğer üç belediyede yer almakta. Jeotermal, artık ısı ve sürdürülebilir, yerel kaynaklı biyokütlenin bir kombinasyonunu kullanarak Hollanda’nın ısıtma sektörünün karbondan arındırılmasına katkıda bulunacak.

Finansman, yeni bölgesel ısıtma ağlarının inşasını ve mevcut altyapının yenilenmesini içeriyor. Toplamda, yeni kurulan ısıtma kapasitesinin 2 milyon GJ’nin üzerinde sürdürülebilir ısı sağlaması bekleniyor.

Asper Investment Management, sürdürülebilir gerçek varlıklar konusunda uzmanlaşmış bağımsız bir yatırım yönetimi şirketi. 1,3 milyar Euro’yu aşan yatırımları ve taahhütleri yönetiyor ve 2019’dan beri İrlanda ve Hollanda’da enerji geçişi yatırımlarına adanmış iki yeni ortak yatırım ortaklığı başlattı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy