Haberler

Buharkent Belediyesi, jeotermal kaynaklarını değerlendirebilmek için ısrarla çalışıyor

Tarihi Ortakçı Kaplıcası, Buharkent-Aydın (kaynak: Aydın Hedef)
Cannur Bozkurt 3 Eyl 2020

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Ayhan Çimendağ'ın sunduğu Kentin Aynası programında, jeotermale ilişkin görüşlerini paylaşarak, kaynağı değerlendirmek istedikleri alanlardan bahsetti.

Aydın Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Ayhan Çimendağ’ın sunduğu Kentin Aynası programında, Gazeteci Ayhan Çimendağ’ın sorularını yanıtlayarak gündemi değerlendirdi.

Konuşması içerisinde Buharkent’in jeotermal potansiyeline de değinen Başkan, jeotermalin zararlı olduğu söylenilerek provakasyon yaratılmaya çalışıldığını belirtti. Ülkenin farklı bir çok kentinde, yerli ve milli olarak gördükleri jeotermal kaynakların kullanıldığını söyleyen Başkan Erol, insanların kullanması ve faydalanması için mücadele ettiklerini vurguladı.

Başkan Erol, jeotermale ilişkin çalışmalarına ilişkin şunları paylaştı: “Osmanlı döneminde kullanılmış kaplıcamız var. 70 derece civarına çıkan bir sıcak su. Biz buranın hayata geçmesini istiyoruz. Doğal güzellikler içerisinde, merkeze yakın, buranın güzel bir tesis olmasını istiyoruz. Biz oranın imar çalışmasını bitirdik. Yer anlamında bir sorunumuz yok. Bunun çeşitli çevrelerde tanıtılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu proje organize sanayi bölgesinin gelişmesine katkı sunacak…”

“… Ev ısıtması için de kullanmak istiyoruz. Kış döneminde insanlar bin liraya ısınıyor. Sandıklı’da 200 TL’ye ısınıyor. Her ailenin bütçesine katkı sağlayacak. Merkezi ısıtma sistemi Büyükşehir’e bağlı ancak Büyükşehir görevini yerine getirmemiş. Ellerinde hazır kaynak olmasına rağmen bu işe girmiyorlar. Biz yapmak istiyoruz. Bize girmeyin diyorlar. Bu konuda ısrarlıyız. Tüm çalışmalarımız sürüyor.”

Türkiye tarihindeki en eski jeotermal kaynakların Buharkent’te buluduğunu hatırlatan Başkan Mehmet Erol, yıllardır jeotermalle yaşadıklarını belirtti. “İnsanların jeotermali nasıl kullandığı önemli” diyen Başkan Erol, jeotermalin incire zarar verdiği iddiasının da doğru olmadığını söyledi.

Kaynak: Ayna Haber