Haberler

Büyüyen jeotermal endüstrisinin geleceğini keşfetmek

Baseload Capital pazarlama müdürü Kristina Hagström Ilievska, bir sanal seminerde Eavor CEO'su John Redfern ile sohbet ediyor (kaynak: Baseload Capital)
Cannur Bozkurt 1 Mar 2021

Baseload Capital'in son sanal seminerinde, jeotermal için önemli bir potansiyel trend olarak derin sondaj konusu vurgulandı.

İsveçli Baseload Capital tarafından yapılan yakın tarihli bir sanal seminer, Quaise Energy muhabiri Elizabeth A. Thomson tarafından yazılan bir makalede açıklandığı gibi, bir dizi uzmanın büyüyen jeotermal enerji endüstrisinin geleceğini keşfettiğini gördü.

Paylaşım izni alınan makaleyi sizzler için çevirdik:

Ayağımızın altındaki ısı veya jeotermal enerji, güneş ve rüzgar gibi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla yıllarca süren belirsizliğin ardından halkın bilincinde trend olmaya başladı. Mesela bu alan, Rolling Stone dergisinde geçen yılın sonlarında yayımlanan bir hikayenin odak noktasıydı.

Büyüyen endüstri bu ilgiye nasıl hızlı bir başlangıç ​​yapabilir ve birçok kişinin gezegene güç verebileceğine ve bizi küresel ısınmaya karşı duruşumuzda fosil yakıtlardan uzaklaştırabileceğine inandığı bir kaynağı etkileyen diğer eğilimler nelerdir? Rolling Stone’da yer alan, şirketin CEO’su da dahil olmak üzere bu alandaki sekiz uzman, 16 Şubat’ta sanal bir seminerde bu soruları yanıtladı. “Dünyanın Gücü Var. Hadi açalım ”İsveç’te jeotermal projelere odaklanan bir yatırım şirketi olan Baseload Capital tarafından düzenlendi.

Uzmanların vardığı sonuçlar arasında: jeotermal ilgiyi sürdürmek için endüstri, kaynağı açıklama ve geniş potansiyelini paylaşma konusunda daha iyi bir iş çıkarmalı.

Konuşmacılar ayrıca sektörü şekillendiren birkaç özel eğilime de isim verdiler. Bunlar, petrol ve gaz endüstrisinin son zamanlardaki ilgisini ve yatırımlarını ve jeotermal kaynağın büyük bir kısmının depolandığı Dünya’nın çok daha derinlerine ulaşabilen yeni sondaj teknolojilerine yönelik çalışmaları içeriyor.

Potansiyel

Jeotermalden “uyuyan dev” olarak söz eden Baseload’ın pazarlama müdürü Kristina Hagström Ilievska, bugün kaynağın toplam enerji tüketimimizin yüzde ikisinden daha azını oluşturduğunu belirtti: “Yine de, güneş ve rüzgarın aksine, günün her saati açık kalabilir.” Ayrıca, “[jeotermal] ısı gezegenin her yerinde bulunabilir.”

Baseload’ın işletme müdürü Pernilla Wihlborg, bu potansiyeli gerçekleştirmek için alanın “aşamalı olarak gelişmesi ve yıkıcı yeni fikirler aramasının” gerektiğini söyledi. Bu semineri bu yüzden yapıyoruz, dedi: “Bir topluluk olarak biz bir araya gelebilirsek [ve] farklı eğilimlerle ilgili içgörüler, fikirler ve düşünceler paylaşabilirsek, o zaman çözümler doğabilir. Uzun vadeli fikirlere bile bakmaya değer. İklim değişikliğinin insanlığın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük sorun olduğunu düşünürsek, çevrilmemiş hiçbir taş bırakmamalıyız.”

Yeni Yatırımlar

Baseload seminerinin yapıldığı gün Chevron ve BP, Kanadalı bir jeotermal şirketi olan Eavor Technologies‘e 40 milyon dolar yatırım yapacaklarını duyurdu. Eavor CEO’su ve Baseload seminerinde de konuşmacı olan John Redfern, bu durumun, petrol endüstrisinin jeotermalde büyük bir yatırım yaptığı yakın tarihte ilk kez görülmesi açısından önemli olduğunu belirtterek, şu açıklamayı ekledi: “Chevron ve BP esasen, ‘Jeotermalde olanları seviyoruz. Nihayet ölçeklenebilir görünüyor. Biz varız.’ dedi”.

Redfern, “Büyük petrol şirketleri jeotermal endüstrisi için özellikle önemli bir ortaktır, çünkü  sadece para ve motivasyon getirmekle kalmamakta, küresel operasyonlar ve proje yönetimi konusunda uzmanlık ve yeraltı bilgisi ve riskleri nasıl azaltacağınız konusunda uzmanlık da getirirler. Baseload’ın baş teknoloji sorumlusu Manon Stöver, petrol, gaz ve jeotermal endüstrileri arasında birçok sinerji olduğunu belirtti. Stöver, petrol mühendisi olarak eğitildi.

Redfern şunları söyledi: “Herkes pivotun petrol ve doğalgaz bahse girip mücadeleye girdiğinde başlayacağını söyledi. Ve, oldu. Jeotermalin on yılı başladı. ”

Daha Derin Sondajlara Doğru

Sun Microsystems’in girişimcisi, yatırımcısı ve kurucu ortağı Vinod Khosla, jeotermal enerjinin potansiyelini gerçekten ortaya çıkarmak için endüstrinin “çok daha derinlerde ısı kazabilen” daha iyi sondaj teknikleri geliştirmesi gerektiğini söyledi. Bugün jeotermal şirketleri tipik olarak en fazla kabaca beş kilometre derinliğe kadar sondaj yapıyor. Khosla: “Eğer 15 ila 20 kilometreye [gidebilirsek]… o zaman jeotermal sayesinde gezegenin her yerinde veya gezegenin çoğu yerinde sınırsız ısıya sahip oluruz. Ve bu, jeotermal pazarını 100 kat genişletir” dedi.

Mevcut jeotermal rezervuarları daha verimli hale getirme çalışmaları önemli olsa da, Khosla sözlerini şöyle sürdürdü: “Jeotermalin 100 katına kadar ölçeklenmiyor. Ve ihtiyacımız olan şey bu. Bunu yapmak için gereken tek bir teknoloji var, o da derin sondaj.”

Bir uyarı: Khosla, “Bunu uygun maliyetli bir şekilde yapmamız gerekiyor” dedi. Bugün, “derinleştikçe sondajın metre başına maliyeti katlanarak artıyor. Daha derine indikçe doğrusal bir sondaj maliyeti yaratabilirseniz, gerçekten çok heyecan verici bir teknolojiye sahibiz demektir.” Diyerek bunun üzerinde çalışan bir şirketten bahsetti. Quaise Energy, CEO Carlos Araque’ye göre, matkap uçlarını, kayayı gerçekten buharlaştırabilen güçlü bir elektromanyetik enerji formuyla (milimetre dalgaları) değiştiren yeni bir delme tekniğine öncülük ediyor. (Sorumluluk reddi: Quaise kısmen Vinod Khosla tarafından desteklenmektedir. Araque, Quai hakkında Baseload seminerinden sonra yorum yaptı. Etkinlikte konuşmacı değildi.)

Redfern de daha iyi sondaj teknolojilerinin önemine değindi. “Bunu kazanabilirsek, bu, herkese toplu olarak yardımcı olur.” Eavor’un da şirketin yakın zamanda Utah’da göstermeyi planladığı sondaj çözümleri üzerinde çalıştığını belirtti.

Yayılmak

Jeotermal endüstrisi yeni keşfettiği ilgiden nasıl faydalanabilir ve bu haberi daha fazla insana nasıl yayabilir? Sektörün önde gelen sözcülerinden ve ThinkGeoEnergy’nin kurucusu Alexander Richter, jeotermal şirketlerini dünyayı jeotermal ve potansiyeli hakkında eğitmek için daha da sıkı çalışmaya teşvik etti. “Anlatacak güçlü bir mesajımız var, ancak [paylaşmada] daha iyisini yapmalıyız. Ne yaptığımız, ne sunduğumuz hakkında çok az konuşuyoruz. Öyleyse utanmayın, planladığınız şeyler hakkında konuşun, projeniz hakkında konuşun, ne yaptığınızı vurgulayın … Şimdi mevcut enerji geçişi tartışmalarında gerçekten daha fazla yer almak için [daha fazla] içerik oluşturalım.”

Baseload Capital seminerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy