Haberler

Çaldıran Belediyesi, jeotermal sera kurmak istiyor

Van, Çaldıran'dan görünüm (kaynak: Çaldıran Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

Van'ın Çaldıran Belediyesi, ilçe ekonomisine katma değer sağlamak amacıyla, daha önce değerlendirilmemiş olan jeotermal kaynaklarını değerlendirerek, çiftçileri sebzecilik konusunda teşvik etmeyi hedefliyor.

İHA tarafından servis edilen habere göre Van’ın Çaldıran Belediyesi, ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacı ile çiftçilere değişik türden 10 bin adet sebze fidesi dağıtacak.

2050 rakımlı ilçede, tarımsal alanlarda verimliliği arttırmaya yönelik başlatılan çalışmalar çerçevesinde, ilçede sebzeciliğin yaygınlaştırılması hedefi ile çiftçileri teşvik edecek 10 bin ücretsiz fide dağıtımı yapılacak.

Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “İlçemiz 2050 rakımlı bakir topraklara sahip bir yer. İlçemize gelenekselleşmiş tarım ve hayvancılık uygulanmaktadır. Çiftçilerimizi modern sebzeciliğe yöneltip, ilçemizin ekonomisine katma değer sağlamayı hedefliyoruz”.

Ensari, ayrıca, ilçenin jeotermal kaynaklarının daha önce değerlendirilmediğini hatırlatarak, bunu fırsata çevirmek istediklerini belirtti. Ensari; “Jeotermal seracılıkta son yıllarda öne çıkan ve kış mevsiminde hava sıcaklığının eksi 46 dereceleri bulduğu Çaldıran’da belediye olarak çiftçilerimizi sebzecilik konusunda teşvik ediyoruz. İlçemizde küçükbaş hayvancılığın yanında çiftçilerimizin ekonomisine katma değer katacak faaliyetlerin çeşitlendirilmesi için açıkta sebze yetiştiriciliğini önemli bir potansiyel olarak sunacağız.” dedi.

Kaynak: İHA