Haberler

Çanakkale’de İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden jeotermal sera çalışması

Çanakkale'nin tarımsal ürün çeşitliliği (kaynak: investincanakkale web sitesi)
Cannur Bozkurt 26 Tem 2020

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Tuzla bölgesinde hayata geçmesi planlanan jeotermal seracılık faaliyetlerine yönelik çalışmalar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelendiriliyor.

Bölgeden gelen haberlere göre Çanakkale’nin Ayvacık ili Tuzla ilçesinde jeotermal sera yapılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından projelerinden çalışmaların, ilin, tarım alanında ihracatına ivme kazandırması bekleniyor.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Vali Yardımcısı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, çalışma alanında incelemelerde bulundu.

Bölgede gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından planlanan proje ile, Çanakkale’nin kısa sürede sera üssüne dönüştürüleceği düşünüyor.

Tarım sektörü, gayri safi yurtiçi hasıla içinde aldığı pay, istihdama olan etkisi, bitkisel üretimdeki öncülüğü,  markalaşmış  ürünleri  ve  ürettiği  katma  değer  ile  Çanakkale’nin  öncelikli  sektörleri arasında yer almakta.

Çanakkale, çok çeşitli meyve ve sebzenin yetişmesi için elverişli iklim ve toprak yapısına sahip. Tarım alanlarını 256.254 hektar ile tarla alanları, 32.214 hektar ile zeytinlik alanlar, 20.268 hektar ile sebze alanları, 18.155 hektar ile meyve alanları ve 4.743 hektar ile bağ alanları oluşturuyor.

Kaynak: Çanakkale Haber