Haberler

CarbFix projesi İzlanda’nın Hengill jeotermal bölgesinde CO2 enjeksiyonunu ikiye katlamayı planlıyor

Hellisheidi jeotermal enerji santrali, İzlanda (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 2 Ara 2019

CarbFix projesinin bir parçası olarak, Icelandic ON Power, Hellisheidi ve Nesjavellir jeotermal santralleri tarafından jeotermal enerji için kullanılan Hengill jeotermal alanındaki CO2 enjeksiyonunu iki katına çıkarmayı planladığını açıkladı.

Reykjavik Enerji’nin (Orkuveitur Reykjavikur) bağlı kuruluşu Icelandic ON Power, İzlanda’daki Hellisheidi hem de Nesjavellir Jeotermal Santrallerinde karbon çıkarma ve depolama (CCS) operasyonlarını hızlandırma planlarını açıkladı. Açıklama, ON Power’in 2030 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşmayı planladığını belirtmekte (daha önce hedef 2040’dı).

Her gün 33 ton CO2 atılıyor

Bu amaca ulaşmak için ON Power, 1) Hellisheiği Jeotermal Santrali’nde CarbFix yöntemini kullanarak şu anda yeraltına enjekte edilen CO2 ve H2S miktarını iki katına çıkaracak, 2) Nesjavellir Jeotermal Santrali’nde deneysel yeniden enjeksiyon yapacak ve 3) Yakındaki sanayilerle işbirliği içinde karbon fazlasından faydalanacak. Şu anda, ON Power günlük yaklaşık 33 ton CO2 miktarını enjekte ediyor ve enjekte edilen CO2 bir süre sonra taşa dönüşüyor.

Karbon nötr bir şirket

ON Power CEO’su Berglind Rán Ólafsdóttir “BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini çok ciddiye alıyoruz” diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: “İklim Eylemlerine içtenlikle bakıyoruz ve santrallerimizdeki karbon nötr operasyonları bu eylemlere çok uyuyor. İklim krizini ciddiyetle ele alacaksak, hepimizin üzerine düşeni yapması gerekiyor – insanlar, şirketler, hükümetler – ON Power başkalarının izlemesi için örnek teşkil etmek istiyor ”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy