Haberler

Cenevre’deki jeotermal proje başarılı sondaj sonuçları ve yeni fonlar bildirdi

Lully sondaj sahası, Cenevre, İsviçre (kaynak: SIG / © Magali Girardin 1_0)
Cannur Bozkurt 18 Tem 2020

SIG'in İsviçre, Cenevre yakınlarındaki jeotermal projesi başarılı sondaj sonuçlarını ve projenin geliştirilmesi için 25,3 milyon EUR'luk federal fon aldığını bildirdi.

Bir basın bildirisinde, İsviçre Cenevre şehrinin yerel kuruluşu (SIG) tarafından düzenlenen jeotermal projenin jeotermal arama programı için, İsviçre Federal Enerji Ofisi’nden (SFOE) 27.5 milyon CHF (28.3m USD / 25.3m EUR) potansiyel katkı sağlandığı açıklandı. Bu bağlamda, Lully’nin bu sübvansiyondan faydalanan arama sondajı ilk sonuçlarını verdi.

Cenevre Eyaleti tarafından yönetilen ve SIG tarafından uygulanan GEothermies programı, temiz, yenilenebilir ve yerel bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjinin kullanımı için en uygun alanları belirlemek amacıyla Cenevre havzasının yeraltını haritalamayı ve gelişimine elverişli bir çerçeve oluşturmayı hedeflemektedir. Bu program, sismik veri toplama kampanyaları ve verilen sübvansiyonlardan faydalanan orta derinlikli keşif sondajı gibi çeşitli modüllerden oluşmaktadır.

Bölgesel bakanlıktan sorumlu Devlet Meclis Üyesi Antonio Hodgers, “GEothermies programı, Cenevre’de jeotermal enerjinin sürdürülebilir ve kontrollü bir şekilde geliştirilmesinin temellerini atıyor” dedi. “Jeotermal enerji, enerji geçişinde kilit bir unsurdur. 2050 yılına kadar jeotermal enerji, çevreye saygı gösterirken kantonun ısı ihtiyacının % 30’unu karşılayabilir.”

Federal Enerji Ofisi, GEothermies programının keşif modülü için 27.5 milyon CHF hibe vermektedir.

SIG Genel Müdürü Christian Brunier “Cenevrelilere, günün 24 saati ayaklarımızın altında bulunan bu yenilenebilir enerji kaynağını sağlamak ve çevreye saygı duymak istiyoruz ”açıklamasında bulundu.

Lully sondajından cesaretlendirici sonuçlar elde edildi

Sübvansiyonun bir kısmı, Bernex kasabasında bulunan Lully keşif sondajına tahsis edilmişti. 8 aylık çalışmadan sonra, bu sondaj, Cenevre’de şimdiye kadar kazılmış en derin kuyulardan biri olarak 1.456 metre derinliğe ulaştı.

Artezyen çıkışa sahip olan kuyunun taban sıcaklığı 53 santigrat derece olarak ölçüldü. Yüksek basınç (10 bar) değeri, bu sektördeki suyun varlığına kıyasla çok cesaret verici olmakla beraber, sınırlı bir debi gözlendi.  Yeraltının bileşimini ayrıntılı olarak anlamak ve bu alanın jeotermal enerji için kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmek için Lully kuyusu üzerinde ek testler yapılacak.

Sondaj, ayrıca 50 milyon yıl önce Cenevre’nin bugünkü olduğu eski bir çölden gelen, kumtaşı şeklinde büyük bir kum kalınlığı gibi bazı jeolojik sürprizler de getirdi!

Lully’nin sonuçları jeotermal potansiyelin Cenevre’nin altında dolaştığını, ancak yüksek debili kuyu lokasyonlarının daha hassas bir şekilde bulunabilmesi için sismik veriler elde etmek adına kampanyalara devam edilmesi gerektiğini doğrulandı.

GEotermiler: sürdürülebilir ve kontrollü bir geliştirme programı

2014 yılında başlatılan GEothermies programı, Cenevre bölgesinin yeraltı yapısının belirlenmesine yönelik 4 farklı jeolojik bağlamda, orta derinlikte 4 keşif sondajı yapmayı planlıyor. Satigny ve Lully’de iki kuyu açıldı. Rezervuarın basınç altında akışkan ile doygun olduğu, ancak bu akışkanın heterojen bir şekilde dağıldığı tahmin edilmektedir. Bu operasyonların amacı, jeotermal enerjinin kullanımı için en uygun jeolojik bağlamları belirlemektir.

Jeotermal enerji gelecekte CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak ve böylece temiz, yerel enerjinin yerini alan fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy