Haberler

Çevre denetimi arı ve kanatlı kümes hayvanlarının yanı sıra sebze ve meyve fidanları ile yapılıyor!

Arılar (kaynak: publicdomainpictures.net, Fotoğrafçı Jani Ravas)
Cannur Bozkurt 5 Haz 2020

Aydın Kuyucak ilçesinde bulunan jeotermal santralde, jeotermalin çevreye zarar vermediğini ispatlamak için çevre denetimi arı ve kanatlı kümes hayvanlarının yanı sıra sebze ve meyve fidanları ile yapılmaya başlandı.

İHA tarafından paylaşılan habere göre, jeotermal santrallere tepkinin olduğu Aydın bölgesinde, ilgi çeken bir uygulama başladı.

Türkiye’nin en önemli jeotermal kaynaklarına sahip Aydın’da uzun süren çalışmalar sonucu 2007 yılında jeotermal enerjiden elektrik üretimine başlandı. Ancak son yılların en önemli gündem maddelerinden biri de jeotermal enerji santrallerinin çevreye zarar verip incir ve zeytin ağaçlarını kuruttuğu iddiası oldu. Jeoloji Mühendisi Gamze Yıldırımtürk, halkın kafasındaki soru işaretlerini gidermek ve jeotermal santrallerinin tabiata ve çevreye zarar vermediğini göstermek için jeotermal sahalarında tarımsal üretime başladıklarını söyledi.

Aydın’ın Kuyucak İlçesine bağlı Pamukören’de bulunan Çelikler Jeotermal Sahası’na çevreye duyarlılığı ile bilinen bal arıları ve kanatlı kümes hayvanları konuşlandırıldı. Öte yandan santral sahasına dikilen incir, zeytin, narenciye ve çeşitli sebze ve meyve fidanlarının hem gelişimi hem de verimi takibe alındı. Arı ve kanatlı kümes hayvanlarının yanı sıra alana dikilen fide ve fidanların oldukça verimli olduğu bildirildi.

Santralde jeoloji mühendisi ve iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan mühendislerden Gamze Yıldırımtürk, santral sahası içerisinde yer alan örnekleri kafasında soru işareti olan herkesin inceleyebileceğini belirterek “Jeotermal tesislerin hayvanlara ve insanlara zarar verdiği gibi yanlış bir düşünce var. Biz burada hayvanlarla birlikte iç içeyiz. Biz hem bu olumsuz düşünceyi kırmak hem da doğayı ve hayvanları çok sevdiğimiz için burada kanatlı kümes hayvanları ve bal arıları için doğal ortamlar oluşturduk. Doğası gereği serbest dolaşan bu hayvanlar tesisin içinde dolaşıyor, hatta kış aylarında üşüdüklerinde boruların ısısı ile ısınıyor. Oldukça mutlu ve verimliler. Yumurta topluyoruz. Kovanlardan bal alıp yiyoruz. Bu da jeotermalin kesinlikle bir zararı olmadığını gösteriyor. Her şey doğal” diye konuştu.

Arıların çevresel koşullara son derece duyarlı canlılar olarak, çevrede görülen en küçük bir olumsuzluktan etkilendiğini belirten Çelikler Jeotermal Firması’nın teknikerlerinden Adem Çelik ise, tesiste 2 yıldır arıcılık yapıp bal da ürettiğini söyledi. Çelik, “Arı ırkı çok hassas bir hayvandır. Her ortamda yetişmez. Arının bal üretebilmesi için öncelikle çevrenin sağlıklı olması lazım. Ben burada 2 yıldır arı yetiştirip bal üretiyorum. Çevremizde de çok sayıda arıcı var. Arılar hassas olduğu için çevrenin durumunu olumsuz bulursa kovanı terk edip gider. Ancak buradaki arılar ortamdan gayet mutlu ve oldukça verimli” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA