Haberler

Çiloğlu: ‘Jeotermal değil, yanlış bilgi zarar veriyor’

Denzili Dodurgalar Mağarası'ndan bir görünüm (kaynak: Büyükşehir Belediyesi fotoğraf arşivi)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2020

Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, “doğru projelerle kullanılan jeotermal enerji, sağlığa ve çevreye zarar vermeyen temiz ve güvenilir bir enerji kaynağıdır; bu nedenle jeotermal enerji hakkında doğru bilgi edinmek önemli” hatırlatmasında bulundu.

Bölge basınında yayımlanan bilgiye göre, Amadeus Resources Enerji Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, “Doğru projelerle kullanılan jeotermal enerji, sağlığa ve çevreye zarar vermeyen temiz ve güvenilir enerji kaynaklarından biri. Kulaktan dolma ve doğruluğu araştırılmayan bilgiler maalesef sadece ülkemize zarar verir. Bu nedenle özellikel Ege Bölgesi’nin son derece zengin olduğu jotermal enerji hakkında doğru bilgi edinmek önemli.” dedi.

Çiloğlu, paylaşımında, fosil yakıtlardan enerji üretiminin, soluduğumuz havadan iklim değişikliğine kadar pek çok olumsuz faktöre yol açışına vurgu yaptı.

Jeotermalin değil, yanlış bilginin zarar verdiğini söyleyen Çiloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yerli ve yenilenebilir bir enerji olan jeotermal enerji, aynı zamanda üretilen birim elektrik enerjisi başına çevreye ve sağlığa en az zarar veren enerji türleri arasında yer alıyor. Ancak jeotermal enerji ile ilgili de çok sayıda doğru bilinen yanlış bulunuyor. Kulaktan dolma ve kim tarafından üretildiği bilinmeyen bilgilere kesinlikle itibar etmemek gerekiyor. Bu yanlışların önüne geçmek için bilimsel makaleleri referans almak şart.”

Kaynak: Haber Denzili