Haberler

Çin’li Jeoloji Araştırma Enstitü’süne Türk Danışman

Uluslararsı Jeotermal Konferansı, Çin
Cannur Bozkurt 9 Ara 2019

Çin Jeoloji Araştırma Enstitü’sünün düzenlediği Uluslararsı Jeotermal Konferansı’nda sunum yapan Orhan Mertoğlu, kuruma yabancı teknik danışman olarak seçildi.

Çin’li Jeoloji Araştırma Enstitü’sü (Institute of Geological Survey) tarafından Xi’an şehrinde 27-29 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen Uluslararsı Jeotermal Konferansı’nda Orhan Mertoğlu davetli konuşmacı olarak “Jeotermal Başarı Hikayesi – Türkiye’nin Jeotermal Potansiyeli ve Değerlendirme Alanları (Geothermal Success Story – Geothermal Potential and Utilization in Turkey)” adlı sunumu ile katılmıştır. Adı geçen kamu kuruluşu Orhan Mertoğlu’nu kuruma yabancı teknik danışman olarak atanmasına karar vermiş ve bunun belgesini törenle takdim etmiştir. Kongreye 400’e yakın kişi katılmıştır.

Çin şu anda 48 MWe jeotermal elektrik üretimini geçmiş durumdadır. Hava kirliliğinin önlenmesinde sığ jeotermali kullanmakta ve daha da geliştirmektedir. Çin devleti ve şirketleri Türkiye’de jeotermal yatırımları için irade beyan etmişler ve ilgilendiklerini açıklamışlardır. Ayrıca, Orhan Mertoğlu’da Türkiye ve Dünya’da edindiği tecrübe ve bilgilerini Çin Institute of Geological Survey ile paylaşacaktır.

Kaynak: e-posta bildirimi