Haberler

Çinli TICA Thermal Solutions grubu İtalyan ORC tedarikçisi Exergy’yi satın alacak

Sarayköy GreenEco Jeotermal Elektrik Santrali (kaynak: Exergy)
Cannur Bozkurt 27 Eyl 2019

Dün yapılan açık artırmanın bir parçası olarak, Çinli TICA Thermal Solutions Co. Ltd., İtalyan ORC tedarikçisi Exergy S.p.a. satış ihalesinin kazananı oldu.

İtalya’dan bildirildiği üzere, Maccaferri grup şirketi olan Exergy S, dün öğleden sonra satıldı. Exergy’nin ana şirketinin finansal güçlükleri ve ilgili enerji işinin satışını daha önce bildirmiştik. Exergy’nin elden çıkarılmasının bir parçası olarak, açık artırma 16 milyon Avro’luk (yaklaşık 17,6 milyon ABD doları) hedeflenen bir açık artırma fiyatı ile yapıldı.

Satış iki gruba bölünecekti. İlk lot için geçerli bir teklif alınmadıysa, ikincinin teklifinin açılması gerekiyordu. İlk parti, tüm iş kompleksini ve bağlı ortaklık Exergy Turkey’in devralınmasını içermekteydi. Açık artırmanın başlangıç ​​fiyatına 16 milyon Avro’ya (yaklaşık 17.6 milyon ABD Doları) ulaşıldı ve bu nedenle ikinci bir lotta dikkate değer bir düşüşe gerek kalmadı. Bu nedenle, satış gerçekleşti ve ikinci parti için “devam eden siparişlerin” yüklenicisinin belirlediği sürekliliği ve satış sonrası sözleşmelerin yanı sıra Exergy ve Exergy Türkiye’nin serbest bırakılması müşterilere karşı kalan yükümlülükler ve ilgili teminatların serbest bırakılması” indirimine gerek kalmadı.

Satış şartlarına göre, alıcı, tüm çalışanlarını satın aldıktan sonra en az 12 ay boyunca Olgiate Olona tesisinde tutmak zorunda kalacak. Başlangıçta 69 işçiden, son birkaç ayda bu sayı 50’ye düşürüldü.

Alıcı, Nanjing, Çin’den TICA Termal Çözüm Ltd. Öncelikle merkezi klima ve soğutma ekipmanı üretimine odaklanmış, Ar-Ge, üretim, satış ve hizmetleri entegre eden şirket, ABD merkezli United Technologies Corp. (UTC) ile küçük çaplı bir PureCycle ORC teknolojisi ile ilgili düşük sıcaklıkta atık ısı ve jeotermal enerji üretimi için enerji üretim teknolojisi küresel bir stratejik işbirliği üzerine çalıştı.

Şirket, CMS hukuk firması tarafından desteklenmiştir. Medyaya verdiği demeçte, TICA’nın CEO’su Jiang Li, “İlk sinerji, bu ürünlerle aynı, müşterilere de tam bir ürün teklifimiz var. İkinci konu Pazar bakımından şudur: bizimki çoğunlukla Asya’da, Exergy’nin ise her şeyden önce Avrupa’da. İşimizi daha etkin hale getirmek için kaynaklarımızı paylaşabiliriz”.

Şirket, Lot 1 için 16.05 milyon EUR (yaklaşık olarak 17.62 milyon USD) teklif verdiğinden, ikinci lot için ikinci bir teklif gerekmedi. Satış kesinleşmeden önce, alıcı tutarın tamamını ödemek zorunda. TICA’nın teklifi, belirlenen açık artırma fiyatını 50k EUR’yu aştı. Haberlere göre, TICA’nın teklifi dün mahkemede açılan tek teklifti.

İlerleyen planların daha iyi bir resmini elde etmek için ilgili şirketlere ulaşacağız. Jeotermal sektörü için Exergy ve çalışmalarına devam etmesini olumlu buluyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy