Haberler

Climeon, Japonya’da ikinci jeotermal ısıl güç ünitesini devreye aldı

Japonya, Ingif'de Okuhida Kaplıcası (kaynak: Matcha-jp)
Cannur Bozkurt 13 Haz 2020

İsveçli Climeon, Okuhida Onsengo Kansaka'da yeni bir jeotermal ısıl güç ünitesi devreye aldı. Bu, şirketin Japonya'daki ikinci, ancak mevcut bir kaplıca ile bağlantılı ilk tesisi.

Nisan ayı sonlarında Climeon ilk jeotermal tesisini Japonya’da işletmeye aldı. İlk kurulum, Isıl Güç modülünün mevcut yüksek sıcaklıklı jeotermal enerji santralinden gelen atık ısıyı geri kazandığı bir dip çevrimiydi. Şimdi ise Climeon, şirketin geleneksel bir Japon spasında bulunan ikinci kurulumunu hizmete soktu.

Climeon CEO’su Thomas Öström konuya ilişkin şöyle konuştu: “İkinci santralin Japonya’daki ilk santralin işletmeye alınmasına çok yakın bir şekilde faaliyete geçirilmesi harika bir duygu. Mevcut küresel pandemi durumuna rağmen, Climeon ve Baseload’daki ekipler sıkı çalışmaya devam etti ve bu nedenle de sadece bir değil, kısa sürede iki kurulumu da tamamlamayı başardılar.”

Climeon ve Baseload Power Japonya’nın ikinci tesisi, şirketlerin geleneksel Japon kaplıcaları ile bağlantılı olarak jeotermal enerji santrali kurdukları Okuhida Onsengo Kansaka’da bulunuyor.

Climeon Japan K.K Başkanı Jack (Masao) Watanabe, “Bu santral bizim için çok sembolik, fantastik onsen (kaplıca) geleneğimizin jeotermal ısı gücünün önemli bir rol oynadığı yeşil bir enerji geçişiyle birleştirilebileceğini gösteriyor” dedi.

Japonya, ülkenin jeotermal elektrik üretimi için elverişli koşulları nedeniyle Climeon için öncelikli bir coğrafi pazar. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) göre, Japonya’nın jeotermal kaynaklarının yarısından fazlası milli parkların etrafında veya ülkenin 27.000 termal kaynağının yakınında bulunuyor. Yüzyıllar boyunca, ortak banyolar ve kaplıcalar (onsen) Japon kültürünün önemli bir parçası olmuş. Ancak, Japonya’nın kırsalındaki birçok toprak sahibi, spa işi birkaç yıldır düşüş gösterdiğinden, arazileri için ticari bir kullanım bulmakta zorlanmakta idi. Climeon’un küçük ve ayrık güç sistemleri sayesinde, bu spa sahipleri artık spaya veya doğaya zarar vermeden yeni bir gelir akışı ekleme ve aynı zamanda ülkenin yeşil enerji geçişine katkıda bulunma olanağına sahipler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy