Haberler

Colorado ve Batı ABD için jeotermal enerji geliştirme hedefi

Colorado (kaynak: Erik Cooper / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 31 Tem 2022

ABD Batı Valileri Derneği'nin iki partili girişimi olan Ayaklarımızın Altındaki Isı (The Heat Beneath Our Feet), Batı eyaletlerinde jeotermal enerji sistemlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Colorado Valisi Jared Polis ve ABD Batı Valiler Birliği başkanı, Colorado ve diğer Batı eyaletlerinde jeotermal enerji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan iki taraflı bir girişim başlattı. Girişimin adı “Ayaklarımızın Altındaki Isı (HBOF)” ve Batı Valileri Derneği toplantısında duyuruldu. Girişim hakkında daha fazla ayrıntının önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Vali Polis “İki partili Batı Valileri Derneği’nin yeni Başkanı olarak, Jeotermal enerji insanları paradan tasarruf etmek, yerel ekonomileri canlandırmak ve 2040’a kadar Colorado’da %100 yenilenebilir enerji elde etmemize yardımcı olmak için bir fırsat olduğu için Ayaklarımızın Altındaki Isıyı girişimim olarak kurmaktan heyecan duyuyorum.” Dedi.

HBOF girişimi aracılığıyla WGA, Batı Devletlerinde jeotermal enerji teknolojisi gelişimini değerlendirecek ve sunacağı potansiyel faydaları değerlendirecek. ABD, dünyanın kurulu jeotermal enerji kapasitesinin yaklaşık %25’ine sahiptir ve bunun %95’i Batı eyaletlerindedir. WGA’nın iki partili liderlik odağını araştırmaya getirmek, işbirlikçi gelişim için bir fırsat sağlaması bekleniyor.

Jeotermal araştırma, eğitim ve uygulama ile ilgili iki partili yasa tasarısı, 2022 yasama oturumu sırasında Vali Polis tarafından daha önce imzalanmıştı:

HB22 – 1381, jeotermal süreçleri araştırmak, geliştirmek ve yatırım yapmak isteyen ev sahipleri, özel kuruluşlar ve yerel yönetimler için bir hibe programı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu tasarının 2022 sonbaharında başlaması planlanıyor.

SB22 – 118, jeotermal enerji sistemleri için temel tüketici eğitimi ve rehberliği sağlamayı amaçlar ve eyaletteki jeotermal projeler için iş modelleri oluşturur. Bu tür yasal hükümler daha önce güneş enerjisi için mevcuttu, ancak bu yasa tasarısı bunları jeotermal için genişletmeyi amaçlıyor.

Birkaç özel jeotermal geliştirici, araştırma laboratuvarı ve müttefik servis, HBOF girişimine destek verdiğini ifade etti.

Ormat Technologies Başkan Yardımcısı Paul Thomse “WGA’nın dikkatini ‘Ayaklarımızın Altındaki Isı’ya çevirmek için daha iyi bir zaman olamaz. Jeotermal enerji, Batı’daki herhangi bir yenilenebilir kaynağın en yüksek ekonomik değerini sağlayabilen sıfır emisyonlu bir kaynaktır. Ayrıca, önümüzdeki on yılın ortaya çıkan esneklik ve kaynak yeterliliği zorluklarını ele almak için benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır.” Dedi.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) Jeotermal Amanda Kolker de görüşlerini belirtti:  “Batı Amerika Birleşik Devletleri, muazzam jeotermal kaynak potansiyeli ile kutsanmıştır. Bu kaynak, ısıtma ve soğutma, elektrik üretimi ve hatta enerji depolama ve mineral üretimi için kullanılabilir. Her zaman mevcuttur ve dolayısıyla değişken yenilenebilir enerji kaynaklarının doğal bir tamamlayıcısıdır, şebekeleri stabilize etmek için sağlam bir kapasite sağlar ve ısıtma ve soğutmanın karbondan arındırılmasına izin verir. Tüm bunlara rağmen, ABD jeotermal sektöründeki büyüme son otuz yılda yavaşladı. Batı ABD’de enerjiyi karbondan arındırma konusunda ciddiysek, ayaklarımızın altındaki ısıdan yararlanmaya başlamalıyız.”

Kurucu ve CEO Tim Latimer  “Ayaklarımızın Altındaki Isı girişimi, jeotermal endüstrisi için, son teknolojik atılımlar ve şu anda sektörümüzde yeniden canlanmaya neden olan pazar gelişmeleri üzerine inşa edilen önemli bir adımı işaret ediyor. Fervo Energy, Batı Amerika Birleşik Devletleri’nde güvenli, uygun maliyetli ve karbonsuz bir elektrik şebekesinin kilit bir etkinleştiricisi olarak jeotermalin muazzam potansiyelinden yararlanma konusundaki liderliklerinden dolayı Vali Polis ve Batı Valiler Birliği’ni alkışlıyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy