Haberler

Contact energy, YZ’da da 150 MW Tauhara jeotermal enerji projesine devam ediyor

Tauhara jeotermal enerji santralinin planlanan kurulumu, Yeni Zelanda (kaynak: Contact Energy)
Cannur Bozkurt 19 Şub 2021

Yeni Zelanda merkezli enerji şirketi Contact Energy, inşaatı yakında başlayacak olan 150 MW Tauhara jeotermal enerji projesinde çalışmalarına devam ediyor.

Yeni Zelanda (YZ) merkezli enerji şirketi Contact Energy, altı aylık ara mali sonuçlarının 31 Aralık 2020’ye kadar açıklanmasının bir parçası olarak, Tauhara jeotermal projesine devam edeceğini duyurdu.

Temas Kurulu, şirketin Taupo yakınlarındaki Tauhara sahasında yeni bir jeotermal elektrik santralinin 580 milyon NZ $ (yaklaşık 418 milyon USD) geliştirilmesine devam edeceğini doğruladı.

2020 yılının Haziran ayında şirket, tesisin inşası için Sumitomo ve Fuji Electric ile bir EPC sözleşmesi imzalamıştı, ancak Yeni Zelanda’da önemli bir alüminyum izabe tesisinin cazip bir şekilde kapanmasıyla şimdiye kadar işler biraz belirsizdi. Planlanan 150 MW elektrik üretim kapasitesiyle, Yeni Zelanda’nın jeotermal sektörü ve ülkenin toplam enerji karışımında jeotermalin rolü için önemli bir itici güç olacaktır.

İrtibat Başkanı Rob McDonald şunları söyledi: “Piyasa koşullarının, on yıldan fazla bir süredir planlama aşamalarında olan Yeni Zelanda için bu önemli gelişmeye artık devam etmemize izin vermesinden kesinlikle memnunuz…”

“… Tauhara jeotermal projesinin Yeni Zelanda’nın en iyi düşük karbonlu yenilenebilir elektrik fırsatı olduğuna inanıyoruz. 7 gün 24 saat çalışacak, hava koşullarına bağlı olmayacak ve Yeni Zelanda’nın karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltacak olan ulusal şebekeden temel yük fosil yakıt üretimini değiştirmek için ideal.”

Kısa bir süre içinde başlaması öngörülen inşaatın 2023’ün ortasında tamamlanması bekleniyor. Japon mühendislik, tedarik ve inşaat yüklenicisi Sumitomo Corporation, Yeni Zelanda inşaat şirketi Naylor Love ve Fuji Electric ile ortaklaşa inşaa liderlik ediyor.

Bay Fuge, Tauhara’ya yapılan yatırımın Contact’ın daha iyi bir Yeni Zelanda inşa etme vizyonuyla uyumlu önemli bir taahhüt olduğunu söyledi: “Büyüme ve gelişme aşamasına geçmek son derece heyecan verici. Contact içinde ve ötesinde, herkesin gurur duyabileceği birinci sınıf bir elektrik santralinin inşasını sağlayacak harika bir ekibimiz var…”

“…Tauhara ile devam etmek, aynı zamanda Orta Kuzey Adası’na olan uzun süredir devam eden taahhüdümüzün bir sonraki bölümü ve bölgenin COVID19 sonrası ekonomik toparlanmasına önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.”

Bu ekonomik faydaların ötesinde, Bay Fuge, kalkınmanın Yeni Zelanda’nın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişini destekleyeceğini söyledi.

Planlanan tesisle ilgili temel ayrıntılar:

  • Yıllık 1.300 GWh üretim ile planlanan enerji üretim kapasitesi 152 MW
  • Fuji Electric’den tek milli buhar türbini
  • Planlanan tamamlanma tarihi: 2023 ortası

İnşaatın sürecinde elektrik santralinde çalışan yaklaşık 500 kişi olacak.

Aynı zamanda şirket, “net borcu azaltmak ve Tauhara Projesi ile diğer gelecekteki büyüme projelerini finanse etmek için finansal esneklik sağlamak” adına gelirle birlikte özsermaye artışı için 400 milyon Yeni Zelanda doları arayacağını duyurdu.

Bay McDonald, öz sermaye artışının Contact’a Tauhara’nın ötesinde, şirketin Wairakei’deki jeotermal elektrik santralinin potansiyel değişimi ve genişletilmesi de dahil olmak üzere 800 milyon dolara kadar ek projeden oluşan bir geliştirme esnekliği sağlayacağını söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy