Haberler

Cornish Cornwall’de yürütülen lityum projesi 1,2 milyon dolar ek fon güvencesi aldı

Cornish Vadileri, Cornwall, Birleşik Krallık (kaynak: flickr/ Jack Pease, creative commons)
Cannur Bozkurt 18 Oca 2019

Cornish Lithium, İngiltere'de Cornish, Cornwall'daki hardrocku da güvence altına alarak, akışkandan lityum ekstraksiyonu çalışmalarını genişletmek için kullanılmak üzere 1.26 milyon dolarlık ek fon sağladı.

17 Ocak’da İngiltere merkezli Cornish Lithium Ltd., mevcut yatırımcılarından 1 milyon GBP (1.26 milyon ABD Doları) daha fon sağladığını duyurdu. Bu fonlar, Şirketin Cornwall’da arama faaliyetlerine devam etmesini ve kilit noktalardan lityum taşıyan akışkan örneklerini çıkarmak için araştırma sondajları yapmasını sağlayacak; böylece mevduat modelini test edecek.

Lityum içeren akışkanlar Şirketin odak noktası olmaya devam ediyor, ancak Cornish Lityum ekibinin yakın tarihli bir araştırması, şirkete hardrock lityum ve diğer metallerin hardrock kaynaklarını içerecek şekilde faaliyetlerini genişletme potansiyeli olduğunu gösterdi. Bu nedenle Cornish Lityum, Cornwall’daki hem lityum bakımından zenginleştirilmiş akışkanlara hem de hardrock projelerine entegre bir yaklaşımı değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Geçen yıl boyunca Şirket, lityum ve diğer mineralleri keşfetme haklarına sahip olduğu alanları genişletmiş ve konsolide etmiştir. Dahası, Cornish Lityum ekibi çok sayıda veri toplayarak, verileri Cornwall’un maden yataklarının jeolojik potansiyelini tamamen yeni bir şekilde yorumlayabilmek için 3D dijital formatta yeniden yapılandırmıştır. Bu anlayış, geçmişte karmaşık arama çabaları olan  çeşitli maden yapılarının çoğunun tanımlanmasını içermektedir.

Modern dijital yazılımların kullanılması, Şirket’in daha ileri araştırmalar için uygun alanlara öncelik vermesini sağlayan güçlü bir araç yaratarak yapısal jeoloji, jeofizik ve tarihi madencilik verileriyle birlikte bütünsel bir maden sahipliği görmesini sağlamıştır. Geçmiş verilerin çoğunun geçmiş madencilik faaliyetlerinden gelmesine rağmen, Şirketin eski madenlerde lityum çıkarma için su hedeflemediğini not etmek önemlidir. Aksine, Şirket, tarihi madenlerde sık sık ‘kaplıca’ olarak ortaya çıkan ve lityum içeriği nedeniyle büyük bilimsel ilgi alanı olarak kabul edilen anakayada doğal dolaşımlı lityum bakımından zenginleştirilmiş akışkanları hedeflemektedir. Cornish Lithium, tarihi madencilik operasyonlarının yakınında çıkan sondaj deliklerini delmeyi, ancak tarihi maden işlerinin kendisinden kaçınmayı ve bunun yerine lityum bakımından zengin brinleri barındıran geçirgen jeolojik özellikleri hedeflemeyi amaçlamaktadır. Bu akışkanın, jeotermal suların Cornwall’un altında bulunan lityum bakımından zengin granit ile etkileşimlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Cornish Lithium CEO’su Jeremy Wrathall, “Cornwall’daki keşif faaliyetlerimiz için mevcut yatırımcılarımızdan ilave fon temin etmekten mutluluk duyuyoruz. Tüm şirket yöneticileri de bu finansman turuna katıldı. Geçen yıl boyunca, jeotermal akışkan içindeki lityum konsantrasyonlarını doğrulamak amacıyla keşif kuyuları açmayı planladığımız kilit yerleri belirledik. Cornwall’un, lityum bakımından zenginleştirilmiş granitlerin yaygın olarak bulunması durumunda“ lityum eyaleti ”olarak önemli bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz ve geniş maden hakları sözleşmeleri portföyümüzün ilgi alanlarına mükemmel erişim sağladığına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy