Haberler

Cornwall Jeotermal Lityum Ekstraksiyon Tesisi başarıyla devreye alındı

United Downs Derin Jeotermal Projesi, Cornwall/ İngiltere (kaynak: GEL)
Merve Uytun 25 Nis 2022

Cornish Lithium, İngiltere, Cornwall'daki United Downs Deep Jeotermal projesinin sahasında Doğrudan Lityum Ekstraksiyonu pilot tesisini başarıyla başlattı.

Geçen hafta, maden arama ve geliştirme şirketi Cornish Lithium Ltd., yan kuruluşu GeoCubed Ltd.’nin, Cornish Lithium’un United Downs’daki Jeotermal Sular Test Tesisinde Doğrudan Lityum Ekstraksiyon Pilot Tesisini başarıyla devreye aldığını ve teslim ettiğini duyurdu. Aynı zamanda Cornish Lithium, GeoCubed’deki %10 hissesini satın almak için GeoCubed’in artık Cornish Lithium’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluşu olması için Geothermal Engineering Limited (“GEL”) ile bir anlaşma yapmıştır.

Doğrudan Lityum Ekstraksiyon Pilot Tesisi

Doğrudan Lityum Ekstraksiyon Pilot Tesisi, Cornish jeotermal sularını DLE teknolojilerini kullanarak işlemek için tasarlanmıştır ve Birleşik Krallık’ta ilk kez bir DLE sistemi faaliyete geçmiştir. 4,0 milyon GBP Pilot Tesis, Cornwall ve Isles of Scilly Yerel Girişim Ortaklığı (“LEP”) tarafından Birleşik Krallık Hükümeti’nin Başlarken İnşaat Fonu’ndan 2,9 milyon GBP ile destekleniyor. Pilot Tesis Mart ayı sonunda zamanında ve bütçe dahilinde başarıyla devreye alındı.

Pilot Tesis, ilk olarak GeoLith SAS‘ın (“Geolith”) Li-Capt (R) DLE teknolojisini test edecek ve GEL’in geçen yıl kendi United Downs sahasındaki testleri sırasında başarıyla elde edilen 140 metre derinliğindeki jeotermal suyu işleyecek. 2021’de tedarikçi olarak GeoLith’i seçtiğini bildirdik. Bunun, Cornwall’da jeotermal sulardan lityum üretilebileceğini doğrulaması bekleniyor ve Pilot Tesisin, County’de ticari bir lityum tesisinin tasarımını sağlamak için yeterli bilgi sağlaması bekleniyor. . 2022 boyunca, Cornwall’daki gelecekteki DLE tesisleri için tercih edilen teknolojiyi oluşturmak amacıyla Pilot Tesis kullanılarak farklı DLE teknolojileri test edilecektir. Pilot Tesis, mümkün olduğu kadar esnek olacak şekilde tasarlanmış ve standart 6,1 metrelik (20 ft) konteynerlerde inşa edilmiş olup, gerektiğinde yeni sondaj kuyularını test etmek için farklı sahalara taşınmayı mümkün kılmaktadır.

Cornish Lithium’un CEO’su ve Kurucusu Jeremy Wrathall şunları söyledi: “United Downs DLE pilot tesisinin zamanında ve bütçe dahilinde başarıyla devreye alındığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, GeoCubed ekibinin ve GeoLith’teki teknoloji ortaklarımızın sıkı çalışmasının ve bağlılığının kanıtıdır. Cornish jeotermal sularını işlemek için en uygun DLE teknolojisini oluşturmaya çalışırken Pilot Tesis, Şirket için büyük bir varlık olacaktır.

“GeoCubed’deki hisselerini satın almak için GEL ile bir anlaşmaya varabildiğimiz için de memnunum, böylece artık Cornish Lithium’un tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş haline geliyor. Bu, GeoCubed’i Cornish Lithium’a tam olarak entegre etmemize ve proje portföyümüz genelinde ekibinin mühendislik uzmanlığından yararlanmamıza olanak sağlayacaktır. Daha da önemlisi, proje sırasında yaratılan on işin tamamı Cornwall’da tutulacak.”

Bakan Neil O’Brien şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ın ilk Doğrudan Lityum Ekstraksiyon Tesisinin teslimi, en iyi şekilde inanılmaz bir inovasyon örneği ve Cornwall halkı için gurur verici bir an. “Yaklaşık 3 milyon GBP devlet fonuyla desteklenen Ekstraksiyon Tesisi, İngiltere’nin Net Sıfır hedefine katkıda bulunacak ve harekete geçmenin mükemmel bir kanıtı”.

Cornwall ve Isles of Scilly LEP Başkanı Mark Duddridge şunları söyledi: “Bu pilot tesis, Cornwall’da yeni bir yüksek teknoloji pil metal endüstrisi için bir temel oluşturabilir ve İngiltere’de pil ve elektrikli araç üretimi için güvenli ve sürdürülebilir bir tedarik yaratabilir. LEP, bu projeye 2,9 milyon İngiliz Sterlini tutarında Bina Fonu Alımı yatırımı ile destek vermekten mutluluk duyuyor ve bunun ticari ölçekli bir tesisin önünü açacağını umuyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy