Haberler

Cornwall’un United Downs jeotermal projesi, güç ve ısı satın alma anlaşmaları imzaladı

United Downs proje sahasındaki sondaj kulesi, Cornwall / İngiltere (kaynak: GEL Ltd.)
Cannur Bozkurt 6 Oca 2021

İngiltere'nin ilk jeotermal enerji santralinin geliştiricisi, enerji için yeşil elektrik şirketi Ecotricity ile ve ısı temini için Cornish Jeotermal Distillery Company ile enerji anlaşmaları imzaladı.

Geothermal Engineering Limited (GEL), Cornwall’daki United Downs jeotermal sahasında gerçekleştirilen son başarılı test turunun ardından, tesisten hem temel yük yenilenebilir elektriğin hem de sıfır karbon ısısının satın alınması için anlaşmalar imzaladı. Ecotricity, santralden 7 gün 24 saat üretilecek elektrik için Enerji Satın Alma Anlaşması (PPA) üzerinde anlaştı. Ek olarak, Cornish Geothermal Distillery Company (CGDC), sürdürülebilir rom üretimi için,  olgunlaştırmak ve ardından damıtmak için kullanılacak, İngiltere’nin ilk jeotermal ile ısıtılacak biyomu için planlar sundu.

Ecotricity ile yapılan anlaşma ile, İngiltere’nin ilk derin jeotermal enerji santrali tarafından üretilen minimum 3 MW temel yük elektriğinin Ulusal İletim Hattı aracılığıyla Ecotricity’nin müşterilerine dağıtımını sağlayacak. İngiltere’de ilk kez jeotermal elektrik üretilecek ve satılacak.

CGDC, ürünün kalitesini ve lezzetini artırmak için etik olarak üretilmiş Bonsucro * romunu sahaya getirmeyi, meşe fıçılara koymayı ve olgunlaşma biyomunda saklamayı önermekte. 2022 yazından itibaren, beş ila on yıllık bir süre içinde toplam 640.000 litre romun tropik olarak olgunlaştırılması bekleniyor. Ekip, bu “Katalizör Aşaması”nın kanıtlanabilir başarısının, 100 kişiye kadar iş yaratma potansiyeline sahip 30 milyon GBP’lik tam bir Cornish jeotermal rom damıtma tesisinin oluşturulması için daha fazla ilgi ve yatırım çekebileceğini umuyor.

Jeotermal Mühendisliği’nin kurucusu ve Genel Müdürü Dr. Ryan Law şunları söyledi: “Bu noktaya doğru uzun yıllardır çalışıyoruz ve bu öncü jeotermal enerji santralinin farklı yönlerinin bir araya geldiğini görmekten kesinlikle heyecan duyuyoruz. Birleşik Krallık’ta kıyıda şimdiye kadar açılmış en derin kuyu (3 milden fazla derinlik) dahil olmak üzere son zamanlarda kuyularda tamamladığımız testler, jeotermal enerjinin sadece kendi sahamızda değil, tüm Cornwall’a ve güç sağlama konusundaki önemli potansiyelini göstermektedir. Bu, jeotermal suyumuzdaki yüksek lityum içeriğinin yakın zamanda keşfedilmesinin ardından geliyor. Bu yenilenebilir kaynağın bölgeye getirebileceği sektör, yatırım ve işler için çok heyecanlıyız. ”

Ecotricity CEO’su Dale Vince şunları söyledi: “Jeotermal, Birleşik Krallık’ta henüz kullanılmamış, gerçekten heyecan verici bir enerji türüdür. Bu projenin bir parçası olmaktan ve müşterimizin enerji karışımına güç katmaktan mutluluk duyuyoruz. Ülkeyi karbonsuzlaştırma planlarımızda oynayacağı büyük bir rol var.”

Bu son başarının yanı sıra GEL, önümüzdeki iki yıl içinde gelecekteki siteler için planlamayı güvence altına almayı umuyor. Her bir tesis, 7 gün 24 saat kullanılabilecek minimum 5 MW yenilenebilir temel yük elektrik ve 20 MW’a kadar yenilenebilir ısı üretmeyi hedefleyecektir. Ayrıca jeotermal sudan Lityum ve diğer mineral çıkarma olasılığını da araştırıyor. GEL ve ortakları, takip sitelerini geliştirmek için yaklaşık 200 milyon GBP para toplamaya çalışacaklar. United Downs projesi, Thrive Renewables plc ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından desteklenmektedir.

Şubat 2020’de, Thrive Renewables, son test turlarını tamamlamak ve United Downs’ta jeotermal enerji santralini kurmak için 6,5 milyon GBP’ye kadar yatırım yapma niyetini açıkladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy