Haberler

Covid-19 ve yaşamımız ile işimiz üzerindeki etkisi – jeotermalin ötesinde

ABD karayolunda Covid-19 işareti
Cannur Bozkurt 16 Mar 2020

“Covid-19 durumu, günlük yaşamımız ve işimiz üzerinde oldukça etkili olmakta. İnsanlar bulundukları yere ve işlerine bağlı olarak oldukça farklı şekillerde etkilenebilmekteler. Sağlıklı ve aklımız başımızda kalmaya çalışarak birbirimize destek olmalıyız.” – Alexander Richter

Alexander Richter’in Corona salgını nedeni ile yayımladığı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz:

“Okuyacağınız yazı karamsarlığı yaymaya çalışmayan, yine de neler olup bittiğini ve jeotermal faaliyetlerimizin ötesinde hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini anlatan biraz farklı bir makale olacak.

5 yıldan fazla bir süredir, İzlandalı meslektaşlarım, “şimdiye kadarki en büyük” Dünya Jeotermal Kongresini bir araya getirmek için gayretle çalışıyorlar. IGA Başkanı olarak, IGA Kurulu ve Yönlendirme Komitesi’ndeki meslektaşlarımla yoğun bir şekilde ilgilenmiştim. Virüs haberleri bizi ilk Ocak ayında vurduğunda, kimse olayların etrafımızdaki her şeyi çok hızlı bir şekilde değiştireceğini öngöremezdi.

ThinkGeoEnergy ile ilgili haberlerin burada yer almadığını fark etmiş olabilirsiniz, bu da çoğunlukla perde arkasındaki ağır çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Benim için Dünya Jeotermal Kongresi, İzlanda’daki dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3.000 jeotermaliste katılan kariyerimin en önemli olayı olacaktı. Bu nedenle, herkes için Nisan 2020’de gerçekleşecek etkinliği iptal etmek zorunda kaldım, ancak olumlu bir yaklaşımla Mayıs 2021’e erteledik. Bu zor kararı hayata geçirmemizde çalışan herkese, tüm dünyadan sponsorlar, ortaklar ve paydaşlardan aldığımız tüm destek için çok teşekkür etmek istiyorum.

Ama dünyaya ve sadece bizim değil, küresel olarak geniş jeotermal spektrumdaki akranlarımızla karşılaştığımız zorluklara bakalım. Çinli dostlarımız, İtalya’daki meslektaşlarımızla aynı şekilde ve diğer ülkelerde de zamanla arttıkça, ekonomik geçimleri üzerinde büyük etkilerle kilitleniyor.

Şimdi herkesi çekirdeğe etkiliyor gibi görünüyor. Seyahat yasaklandı, sınırlar kapalı, okullar kapalı, halka açık toplantılar yasaklandı, binlerce uçuş iptal edildi, vs. Etkisi gayet açık ve krizin uzun vadeli etkilerini tahmin edemiyoruz.

Peki bu bize, sevdiklerimizi ve ailemizi güvende tutmanın ötesinde ne bırakıyor?

Sosyal etkileşimler çok önemlidir ve Skype, Whatsapp ya da telefon gibi mevcut araçlar çevrimiçi olarak arkadaşlarımızla ve ailenizle, aynı şirketlerdeki iş arkadaşlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla iletişim kurmamıza olanak tanıyor.

Şirketler için durum oldukça korkunç. Birçok işletme için işler tam durma noktasında. Çalışanlar ekipman ayarlamak veya hizmet vermek için seyahat edemiyorlar. Bizim gibi, çoğunlukla evde bilgisayarları başında çalışabilenler için nispeten kolay, ama herkes bunu yapamayabilir. Aynı zamanda, bizi ayakta tutan işi güvence altına alma garantimiz de yok.

Bu krizi ilginç kılan şey, herkesin aynı durumda olmasa da benzer olması. Yönetim kurulunda asla aynı seviyede anlayış ve destek hissetmedim. Aynı zamanda sosyal ağın diğer ülke ve bölgelerde farklı olduğunu anlayalım. Herkes karantina veya aynı sosyal güvenlik sistemi sırasında ücretli izin lüksüne sahip değil.

Artık hepiniz okul, iş, ulaşım vb. işlerin kapanmasıyla şu ya da bu şekilde mücadele ediyorsunuz, aklı selim kalmak için ne yapabilirsiniz? Öncelikle ailenize dikkat ettiğinizden emin olun ve ardından meslektaşlarınızla ve akranlarınızı kontrol edin. Arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve müşterilerinize düzenli olarak ulaşmak için çaba gösterin. Şefkat ve desteği gösterin. Sanal buluşmaları organize edin, ör. video görüşmeleri veya web toplantıları aracılığıyla. Birlikte ısrar edeceğiz.

ThinkGeoEnergy’de bizim için, küresel ekonominin birçok alanında durma göz önüne alındığında, kalkınma hakkında daha az haber göreceğiz, ancak jeotermal enerji endüstrimizin geniş spektrumundaki konular hakkında rapor vermeye devam etmeye çalışacağız.

Şirketlerinizde sizin için, krizle nasıl başa çıktığınız konusunda firmalarınızın haberlerini aldığınızdan ve belki de paylaştığınızdan emin olun. Sizden duymak isteriz. Sosyal medya etkinliklerinize ayak uydurun ve bir şeyler – nihayetinde – normale döndüğünde (en azından biraz) unutulmaması için oyunda kalın.

Alex (at) thinkgeoenergy.com adresine bir e-posta gönderin.

Şimdilik ellerinizi yıkayın, sağlıklı kalın ve virüsün yayılımına engel olun.”

Alex’e bu içten paylaşımı için teşekkür ediyor, bir an önce krizin atlatıldığı “normal” günlere dönme umudunu paylaşıyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy