Haberler

CTR, elektrikli araç üretimi için Stellantis’e jeotermal lityum tedarik edecek

Controlled Thermal Resources sondaj kulesi (kaynak: CTR)
Merve Uytun 5 Haz 2022

Controlled Thermal Resources ve Stellantis, elektrikli araç üretiminde kullanılmak üzere jeotermal lityum tedarik anlaşması imzaladı.

Stellantis ve Controlled Thermal Resources (CTR), Stellantis’in Kuzey Amerika elektrikli araç üretiminde kullanılmak üzere pil sınıfı lityum hidroksit tedariki konusunda bir alım anlaşmasının imzalandığını duyurdu.

CTR’nin California’daki Imperial County’deki Hell’s Kitchen Projesi, entegre, kapalı döngü bir süreçte pil sınıfı lityum ürünleri üretmek için yenilenebilir enerji ve buhar kullanarak jeotermal tuzlu sulardan lityumu geri kazanacak ve buharlaşma tuzlu su havuzları, açık ocak madenleri ve fosil yakıta olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

CTR, anlaşmanın 10 yıllık süresi boyunca Stellantis’e yılda 25.000 mt’a kadar lityum hidroksit tedarik edecek. Stellantis, 2021 yılının sonlarında Avrupa araç üretimini desteklemek için benzer bir tedarik anlaşması duyurdu.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Küresel ısınmaya karşı mücadelede, elektrikli elektrikli araç tedarik zincirimizi cesur elektrifikasyon hedeflerimizi desteklemek için desteklemek kesinlikle kritik” dedi. “Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ortaklardan sağlam, rekabetçi ve düşük karbonlu lityum tedariğine sahip olmamızı sağlamak, agresif elektrikli araç üretim planlarımızı sorumlu bir şekilde yerine getirmemizi sağlayacaktır.”

CTR CEO’su Rod Colwell, “Stellantis ile yapılan bu kesin alım anlaşması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomotiv endüstrisi için yeni bir ölçüt belirliyor” dedi. “Yenilenebilir bir kaynaktan elde edilen enerjiyle üretilen temiz lityumun güvence altına alınması, pil tedarik zincirinin daha fazla karbondan arındırılmasına yardımcı oluyor ve bu da daha az çevresel etkiye sahip daha temiz arabalar sağlıyor. Stellantis ile güçlü ve başarılı bir ilişki kurmayı dört gözle bekliyoruz.”

2021’in sonlarında CTR, California, Imperial Valley’deki Hell’s Kitchen Lithium and Power projesi için ilk kuyunun sondajına başladı. CTR ayrıca daha önce General Motors (GM) ve İtalyan elektrikli araç aküsü üreticisi Italvolt ile tedarik anlaşmaları imzalamıştı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy