Haberler

Danimarka hükümeti jeotermal ısıtma konusunda görev gücü kuracak

Christiansborg sarayı, Kopenhag, Danimarka (kaynak: flickr / Tim Bartel)
Cannur Bozkurt 14 Ara 2020

Temiz enerji teknolojilerinin finansmanı ile ilgili bir duyurunun bir parçası olarak, Danimarka hükümetinin jeotermal görev gücü için yaptığı plan, jeotermal ve ısınma rolüne destek ve vurgunun ülkede uyanacağı umudunu içeriyor.

İklim teknolojisi, Danimarka hükümeti tarafından 2021 Finans Yasası ile birlikte açıklanan ekonomik canlandırma paketinin bir parçası olarak, kendi finansman havuzuna kavuşuyor. Yeni ekonomik teşvik anlaşması, 3 milyar DKK’nın üzerinde (yaklaşık 488 milyon ABD Doları / 402 milyon Avro) iklim önlemleri içiç harcanacak bütçeyi içeriyor. Finansman, diğer şeylerin yanı sıra, petrolle çalışan kazanların, jeotermal (enerji) ve CO2 depolamasının aşamalı olarak kaldırılması ve çok özel teknolojilerde kullanılacak yeni bir havuz için ayrıldı.

Isıtma amaçlı jeotermal enerji kullanımının kurulması için bir görev gücü oluşturulması planlanmaktadır. Görev gücü, Danimarka’daki bölgesel ısıtma sektörüne jeotermal ısının dahil edilmesine yönelik sosyo-ekonomik potansiyeli ortaya çıkarmak için bir analiz yapacaktır.

Ek olarak, görev gücü, jeotermal enerjinin uygun maliyetli bir şekilde geliştirilmesini destekleyebilecek ve AB yardımı kuralları kapsamında devlet yardımı onayı alabilecek somut bir devlet yardım modeli için bir teklif geliştirecektir. Analizin 2022 yılına kadar tamamlanması gerekmektedir.

Dolayısıyla, jeotermalle ilgili ayrıntılar seyrek olsa ve Danimarka’daki endüstri söylenenden çok daha fazlasını bilmiyor gibi görünse de, projelere yardımcı olacağını umuyoruz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy