Haberler

Denizli Ziraat Odası Başkanı Gemici, “jeotermal yükselişimiz olabilir” dedi

Denizli, İncilipınar Parkından görünüm (kaynak: Denizli Büyükşehir Belediyesi foto galeri)
Cannur Bozkurt 19 Ağu 2020

Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, ilin zengin jeotermal potansiyeline işaret ederek, jeotermalin sera ısıtmasında kullanılmasıyla, tarımsal üretimde ülkede ve dünyada bir merkez olabilecek potansiyeli taşıdıklarını söyledi.

Haber Denizli tarafından paylaşılan röportaja göre Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, jeotermal kaynakların tarımda değerlendirilmesinin önemine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Seracılıkta jeotermal sayesinde maliyetlerin minimize edileceğini dile getiren Gemici,  4 mevsim üretim sayesinde, rekolte, kalite, istihdam ve ihracatta kat kat artış yakalanacağını vurguladı. Doğal ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermalin kullanımının ise dünya standartlarında olmasının önemine değinen Gemici, jeotermalin yeraltından çıkartılıp kullanıldıktan sonra maliyetlerine bakılmaksızın re-enjekte edilerek kaynağa geri döndürülmesinin ise olmazsa olmaz bir kural olduğunu söyledi.

Gemici, Denizli’nin zengin jeotermal potansiyeline işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: “Denizli ne kadar sanayi şehri olarak bilinse de aslında hububat, pamuk, tütün, aromatik bitkiler, nar, elma, ayva, üzüm gibi onlarca meyve deseni ve sebzecilikte önemli bir yerde bulunmaktadır. Denizli tarımsal üretimde ciddi bir ekonomik gelire ve istihdama sahiptir. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre 80’nin üzerinde ülkeye Denizli’den her yıl tarımsal ürün ihraç edilmektedir. Tabi ki, açık alanda tarımsal faaliyetler sel, dolu, fırtına gibi doğal felaketlere, ilaçlama ve koruma yöntemlerine rağmen hastalık gibi olumsuzluklara da açıktır. Bu durum seracılık yatırım ve faaliyetlerinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Seracılık sayesinde açık alanlara göre kat kat daha fazla ürün elde edildiği gibi yılın neredeyse 4 mevsimi üretim gerçekleşmektedir. Bunun katacağı artı katma değer, artı istihdam yanında ihracatta önemli bir kozda sunmaktadır.”

 “Jeotermal yükselişimiz olabilir”

Gemici, tüm dünya standartlarına uyularak doğal kaynak jeotermalin sera ısıtmasında kullanılmasıyla maliyetlerin minimize edileceğini, üretimin kat kat artacağını, ihracatla ekonomiye büyük katkı sunulacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Söz konusu yer altı kaynağının kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise örtü altında soğutmada kullanılmasıyla yılın 11 ayında üretim yapılması sağlanabiliyor. Yılın tamamına yakınında yapılan sera üretimiyle hem ürünlerdeki arz açığının azaltılması hem de gıda fiyatlarının dengelenmesi amaçlanıyor. Öyle ki, son yıllarda meyve-sebze fiyatlarındaki dengesizlik nedeniyle tanzim satış noktaları bile kurulduğuna hatırlatmak isterim. Ülkemizde, Denizlimizde jeotermal ısıtmalı seracılık sayesinde bence bu gibi sorunlar ciddi anlamda ortadan kalkacaktır. Bu nedenle Denizli’de seracılık alanında yapılan yatırımları destekliyoruz…”

“… Sarayköy Jeotermal Sera Bölgesinin ilanı da Denizli’nin potansiyelini bir kez daha gözler önüne seriyor. Dahası Denizlimizin birçok bölgesinde de jeotermal ısıtmalı seraların kurulabileceği ve araştırmaların yapıldığını da duyuyoruz. Özellikle Tarım Bakanlığımızın sera yatırımlarına yönelik sunduğu birçok hibe desteği bulunduğunu da yatırımcılara hatırlatmak isteriz.”.

Jeotermal enerjinin doğal ve temiz bir enerji olmasına rağmen yatırımlardaki eksiklikler nedeniyle geçmişte zehire dönüşebildiğini de söyleyen Gemici, “Bizim jeotermal kaynakların yer altından çıkartılırken istediğimiz en önemli şey, dünya standartlarında eksiksiz bir yatırımın yapılması. Üretim kuyusundan çıkartılan jeotermal kaynaklar, seracılıkta, elektrik üretiminde, şehir ısıtmasında kullanıldıktan sonra hiç kaçak olmaksızın açılmış, hazır, çalışır haldeki  re-enjekte kuyularıyla kaynağa geri gönderilmesidir. Bu şekliyle hem kaynak yenilenebilir, sonsuz hale geldiği gibi topraklarımızda korunmuş olacaktır” dedi.

Kaynak: Haber Denizli