Haberler

Destek Patent YK Başkanı Yamankaradeniz: “Çevresel sürdürülebilirliği öncelik haline getirmeliyiz”

Destek Patent YK Başkanı Kemal Yamankaradeniz (laynak: Destek Patent web sayfası)
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

Destek Patent YK Başkanı Kemal Yamankaradeniz, 2050'ye kadar dünyanın birincil enerjisinin yüzde 85'inin güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan gelmesi gerektiğini belirtti.

TimeTurk tarafından paylaşılan habere göre, Türkiye’den Destek Patent’in de dahil olduğu, WIPO Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, Dünya Patent Günü kapsamında, inovasyon ve inovatif buluşları destekleyen sınai mülkiyet haklarını bugün yapılacak seçimlerin yarını şekillendireceği görüşü ile yeşil bir gelecek yaratma çabalarının merkeze konduğu bir rapor yayınlandı.

Artan küresel nüfusla, gıda talebinin 2030 yılına kadar % 35, enerji talebinin 2040 yılına kadar % 30 oranında artması beklendiğini belirten yazı, yalnızca yenilenebilir ürünleri ve onu teşvik eden sinai hakların geliştirilmesi sayesinde enerji ihtiyacını karşılamak için gerekli temiz enerji sistemlerini geliştirebilmek, sera gazı emisyonlarını azaltmak, ekonomik büyümeyi teşvik etmek mümkün oalbileceğini söylüyor.

Tüm dünyada yeşil inovasyon sonucu ortaya çıkan 2019 uluslararası patent başvuru araştırmasına göre tüm yeşil patent başvurularının yüzde 76’sı; Japonya, Çin, ABD, Almanya ve Kore Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmiş. Çin ulaşım teknolojilerinde özellikle son yıllarda yeşil patent başvurusunda dünya lideri olmuş.

Bütün dünyada yeşil teknolojide düşüşler yaşanırken Uluslararası Patent Sınıflandırması (IPC) Yeşil İnovasyon verilerine göre taşımacılık sektöründe, demiryolu taşımacılığı elektrik ve hibrit araç kullanımı ve insan gücüyle kullanılan araçların tercih edilmesi alanında yapılan inovasyonların etkisi ile, % 14 oranında artış kaydedilmiş.

Yazıda yer verildiği üzere, Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş: “Bugün, küresel yenilenebilir enerji arzı yüzde 15 civarında. 2018 Küresel İnovasyon Endeksinde belirtildiği gibi: 2050 yılına kadar dünyaya yenilikçi enerji verilmesi; dünyanın birincil enerjisinin yüzde 85’inin güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan gelmesi gerekiyor. Bunu başarmak için, enerjiyi nasıl ürettiğimiz, depoladığımız, dağıttığımız ve tükettiğimiz hakkında dikkatlice düşünmemiz gerekir ve tüm sektörlerin daha enerji verimli ve yeşil olmasını sağlayan yenilenebilir enerji teknolojilerinin hızlı gelişimini ve dağıtımını destekleyen politikalar uygulamamız gerekir. Ancak bu hedefe ulaşmak için harekete geçmemiz gerekiyor. Çevresel sürdürülebilirliği bir öncelik haline getirmeliyiz; bu, gelecekteki refahımızın temel taşıdır. Ulusal inovasyon ekosistemlerine yatırım yapmamız ve daha parlak, daha yeşil, düşük karbonlu bir geleceğe geçiş için ihtiyaç duyduğumuz teknolojilerin, ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesini ve dağıtımını destekleyen etkili fikri mülkiyet sistemlerine geniş erişim sağlamamız gerekiyor…”

“… En hızlı şekilde harekete geçilmesi ve çevresel sürdürülebilirliğin bir an önce önceliklendirilmesi ve ulusal inovasyon ekosistemlerine yatırım yapılarak; daha yeşil, düşük karbonlu bir geleceğe geçiş için ihtiyaç duyduğumuz teknoloji, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini ve dağıtımını destekleyen etkili fikri mülkiyet sistemlerine erişim sağlamamız gerekiyor. Yenilikçi ürün ve ambalaj tasarımı, karbon emisyonlarının azaltılmasında ve iklim acil durumunun ele alınmasında büyük rol oynamaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket ve bireysel tasarımcı, yeni ve geliştirilmiş çevre dostu tasarımlar bulmak için şimdiden büyük yatırımlar yapıyor. Bunlar, daha verimli hizmet sunmak amacıyla ticari mamul haline getirilen yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerdir. Türkiye’de de yeni nesil teknolojik gelişmeleri görüyor ve örneklerinin artmasını diliyoruz.”

Kaynak: TIMETURK