Haberler

Deutschen Erdwärme, Alman projesinde erken keşif kampanyasını başarıyla tamamladı

Waghäusel-Philippsburg çalışma sırasında DMT Kamyonları (kaynak: Deutsche Erdwärme)
Cannur Bozkurt 23 Ara 2019

Alman jeotermal geliştiricisi Deutschen Erdwärme, DMT tarafından Almanya'nın güneyinde bulunan şirketin Waghäusel-Philippsburg jeotermal projesinde yapılan bir çalışma ile erken keşif süreci sonuçlandırdı.

Alman jeotermal geliştiricisi Deutschen Erdwärme, şirketin Waghäusel-Philippsburg jeotermal projesi için planlanandan iki hafta önce ilk keşif çalışmalarının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Kampanya ile şirket bölgedeki jeotermal kaynakları bulmak için yer altını keşfetmek amacıyla ölçümler yapıyordu.

Toplamda 3.700’den fazla titreşim noktasına yaklaşıldı ve son ölçüm bu hafta Pazartesi akşamı yapıldı. Sadece 33 gün içinde yaklaşık 65 km 2 ‘lik bir alan en son teknolojiyi kullanarak detaylı ve yüksek çözünürlükte incelenebildi.

Deutsche Erdwärme proje müdürü, “İddialı ölçüm programının sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli birkaç koşul vardı” dedi. Ulrich Lotz, “DMT GmbH & Co. KG. şirketinin ölçüm servis yöneticisinin mükemmel performansının yanı sıra, ölçümlerin bölge sakinleri tarafından yaygın olarak kabul edilmesi, idarelerin desteği ve sonunda istikrarlı hava koşulları, başarıya büyük katkı sağladı. Genel olarak, ankete katılan mülk sahiplerinin % 80’inden fazlası kendi topraklarının ve yollarının kullanılmasını kabul etti.

Jeotermal ölçümler okul derslerinin bile bir parçasıydı. Philippsburg’daki Copernicus Gymnasium’daki 10. sınıf öğrencilerine jeotermal enerji ve tabii ki proje yöneticisi Ulrich Lotz tarafından yapılan ölçümler hakkında detaylı bilgi verildi. Öğrenciler, bir çok teknik soru aracılığıyla jeotermal enerji konusunda bir sonraki haftanın sınıf çalışması için kendilerini hazırlama fırsatını buldular. “Jeotermal enerjinin fizik dersinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve gençlerin konuyla gerçekten ilgilendiğini görmek güzel” dedi.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT) ve Darmstadt Üniversitesi profesörleri, öğrencileri ve personeli de ölçüm çalışmalarını yerinde ziyaret etmek için güzel bir fırsat buldu. “Ölçüm araçlarının arazi üzerinde ve köylerden geçerken verdiği rahatsızlıktan dolayı bölge sakinlerinin sabrına minnettarız” dedi, Deutsche Erdwärme’nin kurucuları.

Bir sonraki adım olarak, tasarlanan yer mikrofonları toplanacak ve kaydedilen ölçüm verileri okunacak. Daha sonra verilerin değerlendirilmesine gidilecek. Sonuçlar önümüzdeki yaz başında sunulacak.

Deutsche Erdwärme, Waghäusel-Philippsburg bölgesindeki jeotermal enerjiden yenilenebilir enerji üretimi için verimli termal su rezervleri bekliyor. Yeraltının yapısı hakkındaki kesin bilgi, rezervuarların güvenli ve başarılı bir şekilde geliştirilmesi için çok önemlidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy