Haberler

Dikili’de jeotermal ısıtmalı dev sera projesi

Dikili'den görünüm (kaynak: Dikili Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 18 Kas 2019

Yıllık 5 milyar dolar tarım ürünü ihraç eden Ege Bölgesinin, tarımsal üretim ve ihracatını ikiye katlayacak ve jeotermalle ısıtılacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin kuruluş kararı imzalandı.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Kuruluşu, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri arasında imzalanan protokolün ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kuruluş kararını imzasıyla ilerlemeye devam ediyor.

3. Ege Ekonomik Forum’unda kuruluşu kararını imzaladığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dikili OSB’nin, projenin İzmir’e hayırlı olmasını diledi. Bakan Pakdemirli ayrıca, Menderes ve diğer ilçelerdeki tarım OSB’leriyle ilgili çalışmaların da yoğun şekilde sürdüğünü ifade etti.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin desteği ile kentimizin tarım potansiyelini göz önünde bulundurarak İzmir’deki oda, borsa ve birlikler olarak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için ortak hareket ettik. Kurulacak OSB’de jeotermal enerjiyle ısıtılacak modern ve teknolojik seralar yer alacak olup, Dikili’yi sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en önemli teknolojik sera üssü haline getireceğiz. Bu projenin bir diğer anlamlı tarafı ise İzmir’de ortak proje yapma kültürünün ilk adımlarının atılıyor olmasıdır. İzmir’de ülkemize örnek teşkil eden bu birlik ve beraberlikle nice güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum.”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise tarımsal üretim ve gıda sanayi sektörlerinde katma değerli üretimi ve ihracatı artıracak, ortalama 3500 kişiye iş sağlayarak istihdama da katkı sunacak olan projenin İzmir ve Ege Bölgesi için son derece önemli bir adım olduğunu belirtti. Yorgancılar, “Böylelikle kurumlar arası ortak akıl ve işbirliği ile kısa zamanda olumlu sonuçların nasıl alınabildiği de görülmüş oldu. İzmir, bu ortak aklı çalıştırarak gelecek vizyonu doğrultusunda çalışır ise dünya şehri olma yolunda çok ciddi bir sıçrama sağlayacaktır. Tire ve Menderes’te kurulması öngörülen tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri için de aynı sinerji ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin 2023 yılında 40 milyar dolar tarım ürünleri ihraç etme hedeflediğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise tarımsal ürün üretimi ve ihracatında lider olan Ege Bölgesinin Tarım OSB’ler ile liderliğini perçinleyeceğine dikkati çekerek, “Ege Bölgesi meyve sebze mamulleri, kuru meyve, zeytin ve zeytinyağı, su ürünleri, yaş meyve sebze, tütün, odundışı orman ürünleri, baharatlar, seracılık, süt ürünleri sektörlerinde üretimde ya da ihracatta Türkiye lideri durumunda. Dikili TDİOSB ve sonrasında Tire ve Menderes’te kurulacak TDİOSB’ler Ege Bölgesinde daha katma değerli tarım ürünleri ihracatına zemin hazırlayacak. Tarım OSB’ler Ege Bölgesi ihracatına ilk aşamada yıllık asgari 1 milyar dolar katkı sağlayacak, sonrasında Ege Bölgesinin tarım ürünleri ihracatın 10 milyar dolara taşınma yolculuğunda lokomotif görevi üstlenecek” diye konuştu.

Kaynak: Finans Haber