Haberler

Doğu Afrika’daki GRMF jeotermal finansmanının 5. turu için verilen niyet beyanları

Start of a Drilling campaign, Rwanda 2013 (source: Twitter/ Silas Lwakabamba)
Eren Günüç 18 Ara 2017

Afrika Birliği, Doğu Afrika için Jeotermal Risk Azaltma Tesisi'nin 5. uygulama turu için Niyet Beyanı Çağrısı kapsamında alınan 11 başvuru hakkında ayrıntıları açıkladı.

Bugün yayınlanan bir bildiride, Doğu Afrika için Jeotermal Risk Azaltma Tesisi (GRMF), GRMF tesisi kapsamında finansman için beşinci başvuru turunda alınan faiz ifadelerine ilişkin ayrıntılar sundu.

AUC, 12 Aralık 2017 tarihinde, GRMF 5. Uygulama Turu için onbir (11) Ekspresyon Ekranı’nın (EoI) zamanında alındığını ve aynı tarihte gerçekleşen teklif açılışına kabul edildiğini resmen onayladı. On bir EoI, altı (6) Yüzey Araştırması ve beş (5) Sondaj Programı’ndan oluşmaktadır. Beş adet (5) SS projesinin haricinde, yükseltmeler için ilgili altyapıyı destekleme talebi de içeriyordu. EoI 6 ülkeden (Cibuti, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Uganda, Tanzanya) geldi ve özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları tarafından sunuldu.

Aşağıdaki tabloda, gönderilen başvurulara genel bir bakış sunulmaktadır:

GRMF_5thround_EOI

Halen, eksiksizlik kontrolü, potansiyel red gerekçelerinin belirlenmesi ve tam değerlendirmeler yapılmaktadır. Tüm başvuranların Şubat 2018’in sonunda EoI’leriyle ilgili geribildirim alması öngörülmektedir.

AR 1 – AR 4’te halihazırda EoI aşamasını geçenler de dahil olmak üzere AR 5’de başarılı EoI olan tüm başvuru sahipleri, ancak başarılı bir RfA sunamamışlardır ve zorunlu ön ihale atölyesine davet edilecektir. Tam tarih ve yer hala açıklanacak. Davet mektupları buna göre gönderilecektir.

Daha fazla bilgi GRMF web sayfasında bulunabilir: www.grmf-eastafrica.org/

Kaynak: ThinkGeoEnergy aracılığıyla