Haberler

Doğu Nusa Tenggara’daki Sokoria JES’in Şubat 2020’de faaliyete geçmesini hedefliyor

Endonezya'daki Sokoria jeotermal proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: KS Orka)
Cannur Bozkurt 9 Ara 2019

İnşaat devam ederken, Doğu Nusa Tenggara'daki KS Orka'nın 5 MW'lık Sokoria jeotermal projesi Şubat 2020'de faaliyete geçmeyi hedefliyor.

Endonezya’dan bildirildiği üzere, KS Orka’nın Endonezya’da Doğu Nusa Tenggara’da (NTT)  geliştirdiği Sokoria Jeotermal Santrali (PLTP), Şubat 2020’de faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Santral, Flores’teki elektrik talebini karşılamak için PLN’ye satılacak 5 MW’lık bir ilk enerji üretim kapasitesini hedeflemiştir. Bir PLN temsilcisi, kalkınmadaki ilerlemenin yüzde 50’ye ulaştığını ve santralin Şubat ayında faaliyete geçebileceği konusunda haklı olarak umutlu olduğunu açıkladı. Projenin 2024 yılına kadar santrali 30 MW’a çıkarmayı planladığı plan. Santral için mevcut enerji alım fiyatı 0.12 USD / kWh.

Yeni jeotermal santral, PLN’nin yenilenebilir enerji hedeflerine doğru ilerlemesi ve Flores’teki elektrik şebekesinin yanı sıra Doğu Nusa Teggara’nın daha geniş bir bölgesi için de önemli bir unsur olacak. Proje 2010 yılında gelişmeye başlamıştır ve bildirdiğimiz gibi 2016 yılında KS Orka tarafından satın alınmıştır ve Eylül 2017’de sondaj çalışmaları başlatılmıştır.

Bugün, Flores’te toplam 112 MW kurulu güce sahip enerji yenilenebilir enerjiden gelmektedir. Gerisi dizel yakıtlı enerji üretimi ile sağlanır.

Sokoria santrali, yenilenebilir bölümün 2025 yılına kadar% 23 hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.

Bu arada, PT Sokoria Jeotermal Endonezya Kurumsal İlişkiler Müdürü Syahrini Nuryanti, şirketin şu ana kadar 7 kuyu açtığını söyledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy