Haberler

Domo de San Pedro jeotermal tesisinde dijital yönetim çözümü

Domo de San Pedro jeotermal projesi, Meksika (kaynak: Grupo Dragon)
Merve Uytun 10 May 2021

Grupo Dragon, bir jeotermal santrali uzaktan daha iyi izlemek ve operasyonların gerçek zamanlı veri analizini sağlamak için dijital bir çözüm geliştirdi.

Mitsubishi Power Americas, Inc., bu ayın başlarında yayınlanan bir açıklamada, Meksika Nayarit’teki Domo de San Pedro jeotermal enerji santralinin işletmecisi Grupo Dragon’a sağladığı yeni bir dijital çözümle ilgili ayrıntıları paylaştı.

Şirket için, tesisin çalışmasında verimliliği ve güvenilirliği artırma hedefiyle Tomoni (TM) akıllı dijital çözüm ekleyen bir jeotermal tesisi işleten ilk müşteridir. Mitsubishi Power, tüm dünyadaki gaz ve buhar türbini tesislerinin karlılığını artırmak için çözümü başarıyla uyguladı. Şimdi, varlık optimizasyonu, operatör için analitik ve bakım desteği ve yapay zeka yoluyla jeotermal enerji santralinin rekabet gücünü artırmak için uygulanıyor.

“Mitsubishi Power’ın ekibimizle birlikte tesisi yakından izlemesi, verilerimizi analiz etmesi ve müşterilerimize güvenilir temiz enerji sağlayabilmemizi sağlamak için çözümler geliştirmesi büyük bir destek.” – Juan Luis Del Valle Luarca

Mitsubishi Power, 25 MW Domo de San Pedro tesisini 2016 yılında tamamlanan anahtar teslimi mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesi kapsamında inşa etti. Jeotermal üretim kuyuları zamanla değiştiği ve buhar koşulları optimum tasarımdan farklı olduğu için, bu değişiklikleri telafi etmek için jeotermal tesislerin optimize edilmesi gerekiyor. Mitsubishi Power’ın TOMONI (TM) çözümleri artık tesise çalışma koşullarını teşhis etmek ve tahmin etmek ve tesis performansını ve güvenilirliğini artıran optimum çözümler geliştirmek için araçlar sağlıyor.

TOMO NI (TM) çözümleri, tesisin ve jeotermal üretim kuyusunun uzaktan izlenmesi ve gerçek zamanlı veri analizini içerir. Mitsubishi Power, tesis işletimini ve bakımını optimize etme fırsatlarını belirleyen yerinde modeller geliştirmek için tesis tasarımındaki deneyimini gerçek işletim verileriyle birleştirir. Örneğin, Mitsubishi Power, buhar ve sıcak sudaki doğal olarak oluşan minerallerin neden olduğu kireç birikiminin bir göstergesi olan termodinamik performansın bozulması için ekipmanı çevrimiçi olarak izler, böylece standartlaştırılmış iyileştirme programları yerine tesisin gerçek durumuna göre optimum kesinti planları geliştirilebilir. Mitsubishi Power’ın uzaktan izleme ve destek hizmetleri, anormallikleri tespit ederek ve erken karşı önlem planlaması ve operasyonel rehberlik sağlayarak planlanmamış kesintileri kısaltabilir veya hatta önleyebilir.

Mitsubishi Power’ın jeotermal santraller için TOMONI (TM) çözümleri, Mitsubishi Power’ın ürün serilerinin doğal bir uzantısıdır. Mitsubishi, jeotermal buhar türbinlerinde dünya lideridir. Gaz ve buhar türbini uygulamaları için ileri teknoloji geliştirme deneyimi ile birleşen jeotermal tesis inşaatı, işletme ve bakım deneyimi, jeotermal santral operatörlerinin gelişmiş verimlilik ve güvenilirlik için tesislerinin benzersiz koşullarını yönetmelerine yardımcı olan özel çözümler için sağlam bir temel sağlar.

Juan Luis Del Valle Luarca, Geotérmica para el Desarrollo S.A.P.I. Operasyon Direktörü de C.V. Santralin sahibi ve işletmecisi olan (GEODES), “Mitsubishi Power’ın jeotermal tesisimizi inşa etme konusundaki uzmanlığından memnunuz ve optimize etmek için TOMONI (TM) akıllı dijital çözümlerini gemiye getirirken uzmanlıklarını şimdi daha da takdir ediyoruz. Mitsubishi Power’ın ekibimizle birlikte tesisi yakından izlemesi, verilerimizi analiz etmesi ve müşterilerimize güvenilir temiz enerji sağlayabilmemiz için çözümler geliştirmesi büyük destek. ”

Mitsubishi Power Akıllı Çözümlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marco Sanchez, “Jeotermal enerji santralleri, enerji sektöründeki dekarbonizasyona önemli katkı sağlayan unsurlardır. Yakıtın yanması yerine buharın türbinleri döndürmesi için yenilenebilir yer altı rezervuarlarına güvendikleri için sıfır karbon emisyonuna sahiptirler. Jeotermal kuyular, Mitsubishi Power’ın Domo de San Pedro Jeotermal Elektrik Santrali için dijital çözümlerimizle modellemek ve optimize etmekten heyecan duyduğu benzersiz tesis yönetimi zorlukları sunmaktadır. Jeotermal tesis uygulamaları için TOMONI (TM) akıllı dijital çözümlerini uyarlamak, şirketimizin müşterilerimize enerji üretimi ve depolama çözümleri sağlama misyonunu daha da ileriye taşıyor, iklim değişikliğiyle ekonomik ve güvenilir bir şekilde mücadele etmelerini ve insan refahını ilerletmelerini sağlıyor. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy