Haberler

Dünya Bankası ve EBRD raporları verilere dayalı çalışmalarla jeotermale ışık tutacak

IGC Türkiye Saha Gezisi'nden bir görüntü (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 16 Eyl 2019

Dünya Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkilerini ortaya koymak için raporlar hazırlıyorlar.

Dünya Bankası ile Avrupa İmar  ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkilerini ortaya koymak için raporlar hazırlıyorlar.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki JES’leri (Jeotermal Elektrik Santrali) inceleyerek, jeotermalin çevresel etkilerini belirlemek amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. EBRD; JES’lerin çevresel ve sosyal etkilerini aydınlatmak için Nisan ayından bu yana çalışmayı yürütüyor. Yayınlanacak raporda, JES’lerin çevresel etkilerinin yanı sıra toplumsal ve sosyal etkileri de bu sunulacak. EBRD tarafından hazırlanacak raporun, jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkileri konusunda bugüne kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri olacağı öngörülüyor.

Uluslararası bir kuruluş olan Dünya Bankası da, jeotermal elektrik santrallerinin çevresel etkileri konusunda çalışmalarını yürütmekte. ODTÜ ile iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüten Dünya Bankası, jeotermal santrallerden çıkan karbondioksit salınımı ve etkileri konusunda çalışmakta. Bu araştırmanın da 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, JES’lerin sosyal ve çevresel etkilerinin, bağımsızlıkları konusunda hiçbir kuşku bulunmayan Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’nın raporlarıyla aydınlanacağını belirterek, “Jeotermal; yerli, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Avrupa Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın çalışmalarının jeotermal elektrik santrallerinin yenilenebilir ve çevreci niteliklerini tartışmaya yer kalmayacak şekilde ortaya koyacağına inanıyoruz” dedi.

Kaynak: Aydın Denge