Haberler

Dünya dışı enerji kaynağı olarak uzay teknolojisi ve jeotermal enerjiden öğrenme

Mars gezgini (kaynak: flickr / NASA / JPL-Caltech / MSSS / Kevin M. Gill, creative commons)
Cannur Bozkurt 6 Mar 2020

Jeotermal sektör, uzay araştırma çalışmaları olarak geliştirilen teknolojiden faydalanabilir, ancak örneğin Mars’da planlanan potansiyel yerleşimler için ilginç ve geçerli bir enerji seçeneği de sunar.

Geçen haftalarda yayınlanan ilginç bir makale, “Dünya Dışı Jeotermal (kutunun dışına bakmak)” konusuna bakıyor. Yazarlar Dr. Ken Wisian ve Jamie C. Beard, Esq. jeotermal enerji ve mekana olan eşli ilgilerini tanımlayarak, bu iki disiplinin birleşebileceği düşüncelerini paylaşıyorlar.

Bir süre önce, Dünya’daki jeotermal kaynakların değerlendirilmesine ilişkin zorlukların mevcut olmasının ötesinde, ThinkGeoEnergy, Jüpiter’in bir ayındaki jeotermalin değerlendirilmesi ve bir kuyrukluyıldız üzerinde sondaj yapmaya nasıl başlayabileceğimize bile bakmış, çakışan bir çok ortak alan belirlemişti.

Makalenin yazarları, teknolojinin örtüşmesinin “yakın gelecekte yeni nesil jeotermal enerji kavramlarının gelişimi ile ilgili olabileceğini ve ikincisi de dünya dışı keşif ve yerleşim için önemli bir kolaylaştırıcı olabileceğini” inceliyorlar.

İlk olarak, uzay araştırmaları için geliştirilen teknoloji, NASA’nın çabaları ile bir çok teknolojik yenilik içeridiğinden, anahtar bir unsur gibi görünüyor.

Geliştirilen teknoloji, Dünya’daki benzer zorlu ortamlar için kolayca uygulanabilen, zorlu ve hatta uç koşullarda sondajı da içeriyor.

Diğer bir unsur ise jeotermal enerjinin dünya dışı yerleşim çabalarındaki ilerlemelere nasıl enerji tedariki sağlayabileceği.

“Karasal jeotermal enerji üretimindeki ilerlemeler, uzay araştırmalarının geleceğine yönelik yardımcı olabilir. Mars’a insan yolculuğu ve yerleşimi hala uzak ve gezegende sürdürülebilir ve ekonomik bir güç kaynağı şimdiye kadar bulunamadı. ”

Oldukça ilginç olan makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy