Haberler

Dünya Jeotermal Kongresi 2020 21-26 Mayıs 2021’e ertelendi

WGC 2020'nin erteleme duyurusu - yeni tarih Mayıs 2021
Cannur Bozkurt 16 Mar 2020

Dünya Jeotermal Kongresi 2020, mevcut koşullar nedeniyle ev sahibi İzlanda ve IGA tarafından verilen zorlu bir kararla Mayıs 2021'e kadar ertelendi.

Birçoğunuz, Nisan 2020 için planlanan Dünya Jeotermal Kongresi (WGC) 2020’nin organizatörleri tarafından paylaşılan haberi zaten duymuş veya almış olsa da, burada da haberleri paylaşmak istiyoruz. WGC 2020, 21-26 Mayıs 2021 tarihine ertelendi. Ayrıntılar kongre web sitesinde, güncellemesi halen devam eden Sorular ve Cevaplar bölümünde bulunabilir.

Organizatörler tarafından paylaşılan resmi basın açıklamasını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

“WGC 2020 Düzenleme Komitesi, Uluslararası Jeotermal Derneği, İzlanda’daki paydaşlar ve Otoriteler ile görüştükten sonra, WGC’yi 21-26 Mayıs 2021 tarihine kadar bir yıl erteledi. WGC, her üç yılda bir IGA’nın destekleri ile her üç yılda bir düzenlenen ve bu yıl İzlanda’da gerçekleşmesi öngörülen Kongrenin, şimdiye kadar 100 ülkeden katılım nayı gelen delegelerle en büyük olması bekleniyordu.”

“Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Bjarni Pálsson şu açıklamada bulundu: ‘COVID-19 pandemisinin neden olduğu benzeri görülmemiş durumlar ışığında, WGC’nin önümüzdeki yılın Mayıs ayına kadar ertelenmesine karar verildi. Bu oldukça zor alınan bir karardı, ancak ilgili herkesin sağlığı ve güvenliği birincil kaygımızdır. İptal etmek yerine erteleyerek binlerce jeotermal meslektaş tarafından jeotermal endüstrisinin bir araya gelmesine ilişkin tüm emekleri korumak istedik.’”

 

Tüm paydaşlar, kayıtlı katılımcılar ve sponsorlara iletilen resmi duyuru ise aşağıdaki gibidir:

 

“Sevgili jeotermal topluluğu,

 

COVID-19 salgını nedeniyle İzlanda, Reykjavik’te 2020 Dünya Jeotermal Kongresi’ni önümüzdeki yıla ertelemek zorundayız.

Bu karar jeotermal dernekleri, sponsorlarımız ve katılımcılarımız ve en önemlisi İzlanda’daki ilgili makamlar gibi çeşitli paydaşlarla görüşüldükten sonra sonra alınmıştır. Bu tartışmaların sonucunda, WGC 2020’nin bu bahar İzlanda’nın ev sahipliğinde gerçekleşmesinin imkansız olacağı öngörülmüştür.

Hepinizin bildiği gibi, COVID-19 salgını ve etkileri ciddi olmuştur ve son haftalarda ve günlerde dünya çapında görülen yükseliş çok endişe vericidir. Hem WGC 2020 Organizasyon Komitesi hem de Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) durumu izlemiş ve mevcut tüm seçenekleri gözden geçirmiştir. Erteleme kararı oldukça zor alınmıştır, ancak ilgili herkesin sağlığı ve güvenliği birinci önceliğimizdir.

Kongre hazırlıkları, WGC 2020’yi bugüne kadarki en büyük Dünya Jeotermal Kongresi yapmaya katkıda bulunan yazarlar, hakemler, sponsorlar, katılımcılar gibi binlerce jeotermal meslektaşla neredeyse 6 yıldır devam etmekteydi. WGC 2020’yi açıkça iptal etmek yerine erteleyerek, tüm bu emek ve çalışmaları koruduğumuzu düşünüyoruz. İzlanda Reykjavik’te 21-26 Mayıs 2021 yeni tarihi, benzeri görülmemiş koşullar altında elimizde olan en iyi çözümdür. Yeni tarihi belirlerken, Harpa, Konferans Merkezi, konaklama, dini bayramlar ve elbette diğer önemli jeotermal olaylarla çakışmayı önlemek gibi çeşitli parametreleri hesaba katmak zorunda kaldık.

Kongre programının yalnızca en az revizyona sahip olmasını sağlamak için çaba göstereceğiz ve tüm konuşmacılar önceden ayrılmış konumlarını ve tüm sponsorlar ve katılımcılar Harpa’da seçtikleri yerleri koruyacak ve teknik olmayan tüm etkinlikler belirlenen zaman ve mekanlarında gerçekleşecektir.

Kararımızı anlayış göstereceğinizi ve bu koşullar altında WGC 2020’yi desteklemeye devam edeceğinizi içtenlikle umuyoruz. Bazılarınız için yeni tarih her ne kadar ideal olmayabilsede, önümüzdeki yıl İzlanda’daki Dünya Jeotermal Kongresine katılabileceğinizi umuyoruz. Dünya Jeotermal Kongresi Düzenleme Kurulu, WGC 2020’nin bu ertelenmesini uygulamak için çok çalışıyor ve bu değişikliklerin olabildiğince düzgün hale getirilmesi için sürekli iletişim içinde olacak.

Gelecek yıl Reykjavik’te gerçekleşmesini öngördüğümüz WGC 2020’nin şimdiye kadarki en büyük Dünya Jeotermal Kongresi olmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız! Son olarak, Organizasyon Komitesi ve IGA, COVID-19 tarafından etkilenen herkese yürekten destek vermektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy