Haberler

Düşük sıcaklıklı jeotermal kaynaklar, Filipinler için keşfedilmemiş bir potansiyel

NGAP- 1. Filipin Jeotermal Konferansı (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 10 Eki 2019

Düşük sıcaklıktaki jeotermal akışkanların kullanılması, Filipin jeotermal enerji üretim kapasitesinin büyümesi için büyük potansiyele sahiptir.

Düşük sıcaklıktaki jeotermal akışkanlar, kullanılmayan alanlarda veya projelerin yeniden enjeksiyon tesislerinde olsun, Filipin jeotermal endüstrisinin büyümesi için bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu, Marquis Events Place, Taguig, Metro Manila’daki 1. Filipin Jeotermal Konferansı sırasında yapılan birkaç sunumda tartışıldı.

Konvansiyonel olmayan jeotermal kaynakların geliştirilmesine odaklanan özel ve devlet kurumları, ülkenin jeotermal enerji üretim kapasitesini arttırmanın bir yolu olarak düşük sıcaklıktaki akışkanları araştırdılar.

Enerji Bölümü Jeotermal Enerji Yönetimi Bölümü Bilim Araştırma Uzmanı, Rizabigail Reyes, gruplarının jeolojik ölçümler yoluyla Filipinler’deki düşük sıcaklıktaki jeotermal kaynaklarının özelliklerini saptamaya çalıştıklarını bildirdi. Camiguin de Babuyanes ve El Nido da dahil olmak üzere bu sahalarda keşifler yaparak riskleri azaltabilir ve özel yatırımcıları daha kolay çekmeyi umabilirler.

Enerji Geliştirme Kurumundan Richard de Guzman ayrıca güç üretimini en üst seviyeye çıkarmak için Bacman Jeotermal Alanındaki enjeksiyon akışkanını kullanmak için devam eden bir projenin sonuçlarını sundu. 400 kg/s’lik kütle akışı ve 150 °C sıcaklıkta olan enjeksiyon akışkanı, ikili teknoloji ile alanın üretim kapasitesine katkıda bulunma potansiyeline sahiptir.

Ancak, silika ölçeklendirmesi böyle bir girişimin en büyük zorluklarından biri olmaya devam etmektedir. De Guzman grubu, jeotermal akışkanı üzerinde ölçeklendirme iyileştirme denemeleri gerçekleştirdi ve yakın gelecekte uygulamalarını umuyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy