Haberler

Düşük sıcaklıklı jeotermal kullanımına ilişkin web semineri, Chena Hot Springs, Alaska

Chena Kaplıcaları, Alaska / ABD (kaynak: flickr / r.rosenberger, creative commons)
Cannur Bozkurt 23 Eyl 2019

Dünyanın en düşük sıcaklıktaki jeotermal santralinin Alaska’da uygulanmasına yardımcı olan Gwen Holdmann tarafından verilecek web semineri için kayıtlar açıldı.

Alaska Eyaletindeki Chena Hot Springs Resort’ta düşük sıcaklıktaki jeotermal kullanımla ilgili bir web semineri düzenlenecek.

  • Tarih: 26 Eylül 2019
  • Zaman: 09:00 Alaska’da

Web seminerine Alaska Enerji ve Güç Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi Gwen Holdmann ev sahipliği yapacak. Gwen, Chena Hot Springs Resort’da dünyanın en düşük sıcaklıktaki jeotermal santralinin kurulmasına yardım ettiği enerji endüstrisindeki kariyerinden Alaska Üniversitesi Fairbanks’e geldi.

2007 yılında ABD Enerji Bakanlığı tarafından R&D100 ödülü verilen Chena’daki enerji sistemi, tesisin tüm elektriğini 165 F olan (yaklaşık 74 santigrat derece) kaplıca suyundan üretti ve tesiste bulunan tüm binaları, sıcak su depoları ve seraları ısıtmak için termal suları kullandı.

Jeotermal kaynaklar bir çok kutup bölgelerinde bulunur; bazıları çevredeki yerleşim merkezlerinin enerji sorunlarını azaltmalarına izin verebilecek sıcaklıklara ve akış hızlarına sahiptir. Chena Kaplıcaları’ndaki deneyimde öne çıkan özellikler ve pratik öneriler, bu yerel kaynakların keşfedilmesine yardımcı olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy