Haberler

E.ON, küçük ölçekli ORC ısı gücü tedarikçisi Orcan Energy’deki hisselerini artırdı

Orcan Energy ve E.ON'dan duyuru
Cannur Bozkurt 23 Eki 2020

Alman kamu kuruluşu E.ON, ORC ısı gücü teknolojisi tedarikçisi Orcan Energy'deki hissesini artırdı. Orcan şu anda Almanya'nın Kirchweidach kentindeki jeotermal sahasında altı ORC ünitesi kuruyor.

E.ON enerji grubu, gerçekleştirdiği finansman turunda Orcan Energy’deki hissesini artırarak, oluşumun en büyük hissedarı oldu. Orcan Energy, ORC tabanlı atık ısı çözümlerinin geliştirilmesi ve pazarlanmasında öncü olan ve dünya çapında satılan 250’den fazla ürünü ile bu alanda liderdir.

Müşteriler CO2‘siz elektrik üretiminden , son derece düşük elektrik maliyetleriyle yararlanır. Orcan Energy’nin verimli PACK’leri (atık ısı geri kazanım sistemi), atık ısının ortaya çıktığı her yere kurulabilir. Orcan çözümleri artık endüstride, motor güç santrallerinde ve denizcilik uygulamalarında kullanılmaktadır. Verimli PACK’ler ayrıca jeotermal, biyogaz ve güneş gibi yenilenebilir enerjiler alanında daha fazla verimliliğe katkıda bulunur. Orcan Energy, üretimde yalnızca kanıtlanmış standart bileşenleri kullanmaktadır. Bu da çözümleri özellikle kararlı ve az bakım gerektiren hale getirmektedir.

Orcan Energy AG CEO’su Dr. Andreas Sichert, konuya ilişkin: “E.ON ile birlikte, Almanya’da ve uluslararası düzeyde daha da fazla şirkete ulaşmak istiyoruz” dedi.

E.ON Business Solutions Strateji ve Dönüşüm Başkanı Daniel Joisten ise; “Sürdürülebilirlik yolculuğunu müşterilerimiz için karlı hale getiriyoruz. Orcan Energy’nin atık ısı çözümleri bu bağlamda bir başka çekici bileşen. Orcan Energy’ye artan bağlılığımızı göstererek, artık endüstriyel ve kurumsal müşterilerimize enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaları ve işlerini karbonsuzlaştırmaları için daha geniş bir temelde yardımcı olabiliriz” açıklamasında buludu.

Mali katılım artışına, E.ON ile Orcan Energy arasındaki başarılı satış ortaklığının genişletilmesi eşlik edecek ve burada E.ON, Orcan Energy’nin hizmet, dağıtım ve proje ortağı olarak hareket edecek. İşbirliği, hem Alman iç pazarını hem de uluslararası enerji pazarlarını aktif bir şekilde şekillendirmek için temel bir ön koşul oluşturmaktadır.

Andreas Sichert sözlerine şöyle devam etti: “E.ON’un deneyimli ve güvenilir bir çapa yatırımcısı olarak bağlılığını artırmasından ve daha büyük projelerin gerçekleştirilmesini dört gözle beklemesinden gurur duyuyoruz. E.ON ile birlikte gelecek için Orcan Energy’yi yeni yenilikçi iş modelleriyle donatıyoruz”. İlk büyük ortak projeleri olarak, her iki ortak da şu anda Bavyera, Kirchweidach’daki jeotermal tesisde arz fazlası jeotermal enerjiden yeşil elektrik üretmek için altı adet verimli PACK kuruyor. Daha başka projeler de yolda.

Bu yılın Ağustos ayında proje hakkında bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Orcan, altı verimli PACK’in 15 yıl sürmesi planlandığını bildirdi. Kurulan üniteler “hem düşük hem de yüksek sıcaklıklarda kullanılabilmekte ve 150 santigrat dereceye kadar giriş sıcaklıklarında 200 kWel’e kadar net elektrik üretebilmektedir. Özellikle, sağlam tasarım, basit yapı ve modüllerin hızlı kurulumu, uygulamayı ekonomik açıdan oldukça ilgi çekici hale getirmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy