Haberler

Eavor, Almanya’nın Geretsried kentinde yapılacak ticari projesini duyurdu

Eavor basın bülteni görseli (kaynak: Eavor)
Cannur Bozkurt 3 May 2020

Eavor Technologies Inc., Enex Power Germany GmbH ile Almanya Bavyera'da bulunan jeotermal lisans alanında Eavor-Loop ™ ısı ve enerji projeleri inşa etmek için bir jeotermal proje geliştirme şirketi kurma yolunda mutabakat imzaladığını duyurdu.

Eavor Technologies Inc. (“Eavor”), 1 Mayıs’da, Enex Power Germany GmbH (“Enex”) ile Enex’in Almanya’nın Bavyera’daki mevcut jeotermal lisans alanında Eavor-Loop ™ ısı ve enerji projeleri inşa etmek için bir jeotermal proje geliştirme şirketi kurma yolunda mutabakat imzaladığını duyurdu.

Anlaşmaya göre Enex, kurulacak yeni şirkete mevcut jeotermal varlıklarına ek olarak şunları da dahil edecek:

  • Enex’in Eavor-Loops’u geliştirmek için mevcut jeotermal kiradan yararlanma hakları;
  • endüstriyel bir kalkınma bölgesinde stratejik olan mevcut sondaj alanı kiralama;
  • yerel dağıtım şebekesine elektrik bağlantısı ve dağıtımı için erişim hakları;
  • Proje tarafından üretilen ısıyı potansiyel olarak bölgesel ısıtma için Geretsried kasabasına satma fırsatı.

Buna ek olarak, Enex yerel ilişkileri ve son 10 yıl içinde kendi yerel jeotermal faaliyetlerini yürüten bilgileri temel alarak belirli yönetim ve proje sürekliliği hizmetleri sunmaya devam edecek.

Proje tarafından üretilen elektrik, Alman EEG 2017 Yasası kapsamındaki ödemeler için uygun olacaktır. EEG, Alman hükümetinin, projenin ilk işletmeye alındığı tarihten itibaren 20 yıl boyunca alınan elektrik fiyatını artırdığı bir satin alma garantisi anlamına geliyor. 2022 işletmeye alma tarihine göre, EEG ödemesi 2042 yılına kadar 227 € / MWh (yaklaşık 344 CAD / MWh) sabit alım fiyatı üzerinden değerlendirilecek.

Eavor ve Enex, Ocak ayından bu yana düzenleme üzerinde çalışıyorlardı. Projenin ön uç mühendislik ve tasarımının (FEED) bu yaz tamamlanması bekleniyor. Bekleyen düzenleyici onaylar ve proje finansmanının sonuçlandırılması ile, inşaatın 2021’in ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor.

Düzenlemenin Arka Planı

Jeotermal imtiyaz / kiralama ilk olarak 2004 yılında Enex’e verildi. 2004’ten bu yana, iki jeotermal arama kuyusu 30 milyon € ‘yu aşan bir maliyetle açıldı. İki kuyunun hiçbiri geleneksel bir jeotermal projenin ekonomik gelişimini sağlamak için yeterli sıcak hidrotermal su sağlayamadı. Bununla birlikte, her iki kuyu, Eavor-Loops’un ticari gelişimi ve bölgesel ısıtma ve endüstriyel prosesler için elektrik ve ticari ısı üretimine çok uygun bir jeotermal gradyan veya oluşum sıcaklığını doğruladı.

Projenin uzun geçmişi, geniş kapsamlı topluluk katılımı, mevcut düzenleyici onaylar, mevcut altyapı ve Enex’in topluluktaki mükemmel itibarı ve ilişkileri göz önüne alındığında, bu proje Eavor-Loop’un hızlı konuşlandırılması için ideal bir adaydır.

Eavor ve Eavor-Loop ™ Hakkında

Eavor (“Ever” olarak telaffuz edilir), küresel ölçekte temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı bir enerji geleceği yaratmaya adanmış bir ekip tarafından yönetilen teknoloji tabanlı bir enerji şirketidir. Eavor’in çözümü (Eavor-Loop ™) dünyanın ilk gerçek ölçeklenebilir yeşil taban yükü gücünü temsil eder. Eavor, bunu geleneksel jeotermal çözümleri engelleyen birçok sorunu azaltarak veya ortadan kaldırarak başarır. Tamamen kapalı devre bir sistem olan Eavor, hiçbir çatlatma, GHG emisyonu, deprem riski, su kullanımı, tuzlu su veya katı madde üretmemesi ve akifer kontaminasyonu olmaması avantajına sahiptir. Eavor bunun yerine, çevreden tamamen izole edilmiş olan iyi huylu bir çalışma akışkanını devasa bir yeraltı radyatörü aracılığıyla dolaştırır. Bu “radyatör”, jeolojik olarak yaygın ve sondajla erişilebilir kaya sıcaklıklarında, iletim yoluyla dünyanın doğal jeotermal gradyanından ısı toplar. Geleneksel jeotermalden farklı olarak, Eavor keşif riski ile yükümlü değildir veya volkanik benzeri sıcaklıklarda yüksek geçirgen akiferlere ihtiyaç duyularak niş coğrafyalarla sınırlı değildir. Rüzgar ve güneşten farklı olarak, Eavor-Loop ™ hava koşullarındna bağımsız, güvenilir taban yükü gücü üretir. Eavor-Loop ™ plus solar, bataryaya ihtiyaç duymadan güneşin kesintili ve günışığı profilini dengeleme olanağı sağlar. Eavor-Loop ™ ile Dünya, 30 yıl boyunca çalışmak üzere şarj edilmiş bir enerji pili haline gelmektedir.

Kanada’da Eavor, 2019’dan bu yana müşteri veya yatırımcı turları için mevcut olan 10 milyon dolarlık bir deneme projesi yürütmektedir.

Enex Hakkında

Enex’in % 100’ü Hörmann Şirketler Grubu’na aittir. 60 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş olan Hörmann Group’un dünya çapındaki faaliyetlerinin toplam cirosu yaklaşık 600 milyon €’dur. Hörmann, otomotiv parçaları üretimi, endüstriyel ve sivil savunma amaçlı uyarı sistemleri, üretim tesisi mühendisliği, iletişim ve trafik hizmetleri, lazer ve sensör teknolojisi ile yenilenebilir enerjilerden oluşan geniş bir mühendislik hizmetleri alanında faaliyet göstermektedir. Enex, fotovoltaik ve jeotermal enerji projelerinin geliştirilmesine de odaklanmış ve 10 yıl boyunca Geretsried jeotermal projesi üzerinde çalışmıştır.

Alıntılar:

Enex Power Germany GmbH CEO’su Dr. Robert Straubinger, “Lisanslı alanımızda yeterli sıcak akışkan bulmak için yapılan iki başarısız girişimden sonra, ekonomik olarak uygun bir değerlendirme için bu önkoşulun üstesinden gelen yenilikçi teknolojiyle çalışmaktan kesinlikle memnunuz. Başlangıçta amaçlandığı gibi, bölgeye hem ısı hem de güç sağlama planımızla ilerliyoruz. CO2 ayak izini azaltma girişimi, komşu topluluklar tarafından büyük beğeni topluyor ve destekleniyor. Eavor ve yerel Eavor GmbH ekibi ile işbirliği, hem teknik uzmanlıkta hem de proje hedeflerinin genel algısında mükemmel; bu projeyi yaygın olarak gerçekleştirmek ise eğlenceli.” açıklamasında bulundu.

Eavor’un Baş Mühendisi Bailey Schwarz ise, “Proje, Eavor-Loop ™ teknolojisinin geleneksel jeotermal gelişimi nasıl tamamlayabileceğinin benzersiz unsurlarını sergilemek için mükemmel bir fırsat. Enex, Geretsried halkının jeotermal enerjiden yararlanma isteklerinin güçlü bir destekçisidir. Enex profesyonel ekibi, projeye olan tutkularıyla, Enex’i Eavor’un için çalışması için ideal bir ortak haline getirdi. Birlikte, Eavor’ın teknik uzmanlığını Enex’in Almanya’da yenilenebilir enerji projesi geliştirmedeki 30 yılı aşkın deneyimiyle birleştiriyoruz.” dedi.

Eavor ve teknolojisi hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan bağlantılardan ulaşabiliriniz.

Kaynak: Eavor e-posta bülteni