Haberler

Eavor Technologies, Kanada’nın Alberta kentinde yenilikçi jeotermal projesinde temel atıyor

Kanada, Alberta'da Eavor Technologies proje sahasında buluşma (kaynak: Eavor)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Yerinde düzenlenen bir etkinlikte, Canadian Eavor Technologies, Inc., Eavor-Lite (TM) pilot santralinin ve sondaj operasyonunun yapımını tanıttı. Bu pilot proje ile şirket, devrim niteliğinde ve benzersiz bir enerji sistemi kapalı devre jeotermal enerji çıkarma projesi başlatıyor.

Kanada Eavor Technologies Inc. – daha önce sizlerle de paylaştığımız üzere – yenilikçi “Alberta üretimi (made in Alberta)” jeotermal enerji çözümü geliştirdi. Rocky Mountain House yakınlarındaki pilot projede, Eavor-Lite (TM) projesi, “Eavor-Loop (TM)” olarak bilinen devrim niteliğinde ve benzersiz bir enerji sistemini kolaylaştırmak için mevcut Alberta petrol ve gaz sondaj teknolojisini ve uzmanlığını kullanıyor. Yıllarca süren araştırma ve geliştirme üzerine inşa edilmiş tescilli teknoloji, son zamanlarda hem özel hem de Alberta İnovasyon ve Alberta Emisyon Azaltma’dan bir milyon dolarlık yatırımla önemli bir destek elde etti.

21 Ağustos 2019’da yapılan bir toplantıda birçok kişi Eavor-Lite (TM) pilot santralinin inşasına ve orada türünün ilk sondaj örneğinin ilk kez işletilmesine tanıklık etti.

Altyapı Bakanı Prasad Panda şu açıklamalarda bulundu: “Alberta Hükümeti, özel sektörde iş yaratma ve ilimizdeki enerji endüstrisini daha da çeşitlendirme potansiyeline sahip olan Eavor-Lite gibi yenilikçi projeleri destekliyor.”

Alberta İnovasyon’dan (AI) Laura Kilcrease ise konuyla ilgili şöyle dedi: “Eavor-Lite gibi projeler yeni teknolojiler geliştiriyor ve çok yetenekli işler yaratabiliyor. Yeniliğe yapılan yatırımın ekonomiyi büyütürken sera gazı emisyonlarını nasıl azalttığını gösteriyorlar. Bu gibi projeler, Alberta’da bulunan enerji hizmetleri, sondaj ve teknoloji geliştirmedeki deneyim ve benzersiz yaklaşımlar nedeniyle mümkündür.”

Alberta Emisyon Azaltma’dan Steve MacDonald ise “ERA, gelecek vaat eden teknolojileri ticarileştirmeye ilerletmek için ortaklarımızla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Başarılı olduğu kanıtlanırsa, Eavor Technologies’in ısı ve enerji üretimindeki yenilikçi yaklaşımı, Alberta’nın hem içindeki hem de dışındaki jeotermal fırsatların kilidini açarak dünyaya küresel çözümler sunmak için gerçek bir eylemde bulunduğumuzu gösterebilir.” açıklamalarında bulundu.

Eavor Technologies Inc Başkan ve CEO’su John Redfern: “Alberta, gerçekten enerji hizmetlerinin “Silikon Vadisi ”dir. Eavor-Loop ™ sistemi, dünyaca ünlü sondaj endüstrimiz için yeni ve sürdürülebilir bir fırsat sunmak adına ilimizin enerji teknolojisi yetenek ve yeteneklerinin en iyisini içermektedir. Net sonuç, benzersiz bir şekilde ölçeklenebilir emisyon içermeyen temel yük gücü kaynağıdır.” dedi.

Eavor’un teknolojisi ve Eavor-Lite ™ santrali, Alberta enerji hizmetleri endüstrimizi yeniden canlandırmak ve enerjilendirmek için hayati bir adım sunuyor. Mevcut petrol ve gaz teknolojisinin sadece küçük bir yeniden yapılandırması ile Eavor ™, emtia fiyatlarına veya boru hattı altyapısı ve düzenleyici belirsizlikle ilgili sorunlara dayanmadan endüstrimizin yeni fırsatları yakalamasına yardımcı olabilir. Alberta’nın enerji hizmetleri işgücü, ticari Eavor-Loop ™ sistemleri kurma işi için tamamen eğitimlidir ve şimdi sadece bu fırsata ihtiyaç duyar. Eavor’ın teknolojisi, çalışmaya hazır olan binlerce Albertan’a ilham ve umut veriyor.

Precision Drilling Başkan ve CEO’su  Kevin Neveu  ise projede yer almaktan duydukları memnuniyeti şu sözlerle belirtti: “Precision Drilling, geleneksel olmayan, sürdürülebilir bir enerji alternatifinin geliştirilmesini sağlamak için Yüksek Performans – Yüksek Değer, sondaj hizmetlerimiz ve uzmanlığımıza katkıda bulunmaktan gurur duyuyor. Sürdürülebilir bir sıfır emisyonlu enerji alternatifi geliştirmek için Halkımıza, Sondaj Kulelerine ve Sondaj Teknolojisine yıllarca süren yatırımlardan yararlanarak deneyim ve yeteneklerden faydalanma fırsatı, Precision Drilling için heyecan verici.”

Certus Petrol ve Gaz A.Ş Başkan ve CEO’su Robert Brady ise açıklamalara ş sözleri ile katıldı: “Certus, dünyanın ilk sürekli döngü jeotermal sistemini inşa etmek için Eavor ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyor ve jeotermal enerjiyi kullanmak için bu dönüştürücü yaklaşımı geliştirmeye yardımcı olmak için Kanada enerji endüstrisi uzmanlığını kullanan Eavor’u görmek harika.”

Özet Durum

  • Eavor-Loop ™ teknolojisi, Dünya’nın yeraltında ısınma ya da elektrik üretmek için kullanılacak doğal ısı kilometrelerinden yararlanır. Jeotermal enerjinin değerlendirilmesi yeni olmasa da, Eavor’un teknolojisi son derece ölçeklenebilir ve geleneksel yenilenebilir enerji sistemlerinin kesintili sorunları olmayan önemli bir küresel enerji kaynağı olma vaadini veriyor.
  • Eavor-Lite ™ pilot projesi, Eavor’un benzersiz ve tescilli tasarım öğelerini sergilemek için tasarlanmıştır. Pilot proje Ağustos ayının başında sondaj yapmaya başladı ve teknolojiyi yakın ticari ölçekte test edecek. Santral tamamlandığında, küresel olarak ticari Eavor-Loop ™ uygulamaları için bir test alanı ve vekil olarak hizmet verecek.
  • Proje destekçileri ve ortakları: Precision DrillingShell New EnergiesShear FluidsCertus Oil and GasRangeland Engineering Canada; Alberta Üniveritesi; Codeco-Vanoco Engineering; Toronto Üniversitesi; Rangeland Engineering CanadaEnlighten Geoscience Ltd.Petrel Robertson ConsultingChinook Petroleum; ve GLJ.
  • Alberta Hükümeti, emisyonları azaltmak için yeni ve daha temiz Alberta tabanlı teknolojilerin geliştirilmesini teşvik etmenin yollarını aradığından, jeotermal gibi yenilikçi teknolojiler yeni yatırımların çekilmesine yardımcı olacak.
  • Alberta Innovasyon, illerin ekonomik büyümesini ve çeşitliliğini artırmak için araştırmaya, yeniliğe ve girişimciliğe yatırım yapıyor. Alberta’yı daha düşük karbonlu bir geleceğe taşımak, toprak ve suyun sorumlu kullanımını geliştirmek ve Albertanların sağlığının ve refahının artmasına katkıda bulunmak için araştırmacılar, endüstri ve girişimcilerle yapılan çalışmalarla inovasyonun gücünü ateşliyorlar. www.albertainnovates.ca
  • Alberta Emisyon Azaltma, sera gazı salınımını azaltmak ve Alberta’da yeni ve yerleşik sektörlerin esnekliğini artırmak için büyük nihai yayıcılar tarafından ödenen karbon fiyatlandırmasından elde edilen geliri yatırmaktadır. Yatırımları, yenilikçilerin, yeni iş fırsatları sağlayan ve mevcut olanları geliştiren, sera gazı azaltıcı teknolojiler geliştirmelerine ve göstermelerine yardımcı olmaktadır. www.eralberta.ca

Kaynak: ThinkGeoEnergy