Haberler

Eavor Technology, Eavor-loop ölçeklenebilir jeotermal teknolojisinin onaylandığını bildirdi

Eavor-Lite (TM) tanıtım/pilot projesine genel bakış (kaynak: Eavor Technologies)
Cannur Bozkurt 11 Şub 2020

Eavor Technologies, Inc. tamamen tamamlandı ve bir “3. Taraf”, Alberta / Kanada'daki Rocky Mountain House yakınındaki Eavor-Lite ™ tanıtımını ticari ölçekte neredeyse onayladı. Tamamlanan pilot santral, dünya çapında ticari Eavor-Loop ™ uygulamaları için test hizmetlerine başladı.

Kanadalı Eavor Technologies, Inc., Alberta Rocky Mountain House yakınındaki Eavor-Lite ™ pilot projesinin tam olarak tamamlandığını ve bir “3. Taraf” ile onaylandığını duyurdu. Eavor’ın “Eavor-Loop ™” olarak bilinen teknolojisi, herhangi bir emisyon olmadan sabit ve güvenilir ısı ve elektrik gücü üretmek için jeotermal enerjiyi değerlendiriyor. Geleneksel jeotermal enerji santrallerinden farklı olarak, bir Eavor-Loop ™ jeolojik olarak ortak parametreleri ve karakteristikleri olan derinliklerde; dünyanın hemen her yerinde uygulamaya olanak tanıyan bir sistem olarak ifade ediliyor. Bu teknoloji dünyanın enerji geçişinde, enerjinin nasıl üretildiğini yeniden tanımlama ve iklim değişikliğini ele alma fırsatını temsil ediyor.

Başarılı pilot projeye paralel olarak, potansiyel boru hattı oluşturan Eavor şimdi ilk ticari projelere başlamak için stratejik ortaklar ve yatırımcılarla birlikte çalışıyor.

Eavor Technologies Inc. Başkan ve CEO’su John Redfern şu açıklamalarda bulundu: “Eavor’in yenilikçi teknolojik çözümü, Batı Kanada’daki dünyaca ünlü sondaj endüstrisi ve enerji hizmetleri sektörünün temelleri üzerine inşa edilmiş, geliştirilmiş ve kanıtlanmıştır; birlikte enerji hizmetlerinin “Silikon Vadisi” olarak kabul edilir. Bunun net sonucu, Eavor-Loop (TM) çözümünün artık dünyaya benzersiz bir şekilde ölçeklenebilir, emisyon içermeyen baz yük gücü kaynağı sağlamaya hazır olmasıdır.”

Eavor-Lite ™ tanıtım/pilot projesi 2 Ağustos 2019’da, iki Hassas Sondaj kulesinin Alberta Clearwater İlçesinde eşzamanlı olarak faaliyete geçmesiyle başladı. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir sondaj programının parçası olarak, çok taraflı yatay sondajla açılan kuyular 1 ve 11 Eylül 2019’da güvenli ve başarılı bir şekilde buluştu. Sondaj aşaması, 16 Eylül 2019’da 46 gün sonra zamanında ve planlanan bütçede tamamlandı. Yüzey tesislerinin ve boru hattının inşaatı 1 Ekim’de başladı. 3 Aralık 2019’da santral devreye alındı ​​ve daha sonra 4 Aralık 2019 sabahı “termosifon moduna” geçti. Akış hızı ve sıcaklık o zamandan bu yana sabit ve tutarlı kaldı.

İnşaat sırasında 11 farklı ülkeden hükümet düzenleyicileri, bilim insanları ve özel kuruluşların uluslararası ve yerel delegasyonları için birçok özel tur gerçekleştirildi. Bu turlar, potansiyel ortakların, dünyanın ilk tam olarak çalışan kapalı döngü enerji çıkarma sistemine güç verecek olan Eavor teknolojisine tanık olmalarını sağladı: Eavor-Loop ™. Eavor, doğrudan Eavor ile bağlantı kurarak düzenlenebilecek başka bir tanıtım turuna daha hazırlanıyor.

Eavor-Lite ™  fikri mülkiyetin 3 temel kategorisini kanıtlamak için tasarlanmıştır:

  • Çok taraflı bir Eavor-Loop’u (TM) delme ve kesişme
  • Rock-Pipe (TM) teknolojisi ve basınç testi ile sistem tamamlama
  • Termodinamik performansı doğrulama ve termosifon tipi çalışma

Hollanda Utrecht’teki merkez ofisinde faaliyet gösteren uygulamalı bilimsel araştırmalar organizasyonu TNO, Eavor-Lite ™ projesinin bağımsız bir değerlendirmesini sağladı. Saha sonuçlarıyla güncellenen bu rapor tamamlanarak, gizlilik sözleşmeleri kapsamında ilgili taraflara sunulacaktır.

EVP, Satış ve Pazarlama’dan  Robert Winsloe: “Eavor-Lite (TM) ‘nin tüm unsurları başarıyla tamamlamış olarak üçüncü taraflarca bağımsız olarak onaylanırsa,  dünya çapında teknolojiyi ticarileştirmek için tüm hızıyla çalışmaya devam edecek.” dedi.

Eavor Technologies Inc., kilit sağlayıcı ortağımız Precision Drilling’i, iş ortağı Shell International Exploration and Production’a Yeni Enerjiler Araştırma ve Teknoloji programı ve finansal ortağımız aracılığıyla teşekkür etti; Vickers Girişim Ortakları.

Precision Drilling Corporation Başkan ve CEO’su Kevin Neveu: “Precision Drilling, kuruluşundan bu yana Eavor Technologies ile birlikte çalışıyor ve başarılı Eavor-Lite ™ tanıtım projesine katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz. Eavor-Lite ™, Eavor için önemli bir teknik hedef ve sunabileceğimizden emin olduğumuz çok taraflı ve bağlantılı yatay kuyuları delmek için Precision’ın Yüksek Performanslı, Yüksek Değerli hizmetlerini kullanma fırsatı sundu. Hassasiyet, Eavor’un güçlü bir destekçisidir ve yenilikçi sürdürülebilir alternatif enerji kaynakları geliştirmenin önemini anlamaktadır. Eavor’ın jeotermal enerji teknolojisinin ticari uygulaması için hizmetlerimizi sunmayı umuyoruz. ” açıklamalarında bulundu.

Shell New Energies Araştırma ve Teknoloji Jeotermal Odak Lideri Malcolm Ross ise konuya şu sözleri ile katıldı: “Jeotermal enerjide bir sonraki atılımı ararken, Shell’de jeotermal enerjiyi geride tutan şeye dair beyin fırtınasını yaptık. Eavor-Loop ™ ‘un ve sadece iletim kapalı döngü tasarımının, bu endişelerin çoğunu çözme potansiyeli olabileceğini kabul ettik. Bu yüzden Eavor ile Eavor-Lite ™ tanıtım projelerinde işbirliği yaptık ve sonuçlardan öğrenmeyi dört gözle bekliyoruz. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy