Haberler

EBRD  Azerbaycan’da jeotermal dahil yenilenebilir enerji gelişimini destekleyecek

Baku, Azerbaycan (kaynak: flickr/ Dmitriy Zhukov, creative commons)
Cannur Bozkurt 5 Ara 2018

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Azerbaycan'daki yenilenebilir enerji projelerini finanse etme planlıyor. 800 MW olarak tahmin edilen jeotermal potansiyeli olan fon, enerji üretimi ve ısı üretimi için jeotermal projelerin geliştirilmesini de destekleyebilir.

EBRD Bakü bürosu başkanı Ivana Duarte, AzerNews’e geçtiğimiz ayın başlarında verdiği demeçte Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD), Azerbaycan’daki yenilenebilir enerji projelerini finanse etme olasılığını değerlendirdiğini, bankanın teknik yardımının bir parçası olarak bölgede ofis geliştirme aşamasında bulunduklarını bildirdi.

Halihazırda, EBRD’nin, Azerbaycan’ın Enerji Konuları Düzenleme Dairesi’nde kalkınma ve kapasite geliştirmeye özel önem verdiğini belirterek, Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile işbirliğinin yüksek düzeyde olduğunu sözlerine ekledi.

Duarte, bankanın Azerbaycan’da yenilenebilir enerji için gerekli yasal ve yapısal temellerin revizyonunu ve geliştirilmesini desteklediğini kaydetti.

Duarte: “ Halihazırda güç kaynağı sistemleri üzerinde çalışılıyor ve tüm bu faaliyetler EBRD teknik yardımı ile finanse ediliyor. Projeler uygulamaya hazır olduktan sonra, EBRD onların olası finansmanını dikkate alacaktır.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmayı hedefliyor ve ülke bunun için her türlü fırsata sahip.

Azerbaycan şu anda alternatif enerji geliştirmek için ciddi adımlar atıyor. Bu amaçla, Çin, BAE, ABD ve AB’den şirketler de dahil olmak üzere yabancı şirketler ve yatırımcılar ile görüşmeler devam etmektedir. Örneğin, Norveçli DNV GL şirketi, Azerbaycan’ın alternatif enerji sektöründe bir destek sistemi ve yasal bir çerçeve oluşturulmasına yardımcı olacak çalışmalar gerçekleştirmekte.

Azerbaycan enerji sisteminin kapasitesi 6.000 megavattan fazla. Aynı zamanda, uzmanlara göre, ülkede yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyeli 25.300 megavattan fazla. Ülkenin güneş enerjisine bağlı potansiyeli ise 5.000 megawatt.

Azerbeycan’ın enerji üretim potansiyelinin rüzgar için 4.500MW, biyokütle için 1.500 MW, jeotermal enerji için 800 MW ve küçük hidroelektrik santraller için 350 MW olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy