Haberler

EDC, Bacman jeotermal tesisinde 29 MW genişleme projesi inşaatı

Bacman jeotermal santrali, Filipinler (kaynak: EDC, Turboden)
Merve Uytun 20 Haz 2021

EDC'nin Bacman jeotermal enerji santralinin 29 MW genişleme projesi inşaatı, çığır açan sanal bir etkinlikle başladı.

Filipin merkezli Energy Development Corporation (EDC), Bicol bölgesindeki Bacon-Manito (Bacman) jeotermal santralinin 29 MW’lık genişleme projesi için P7.0 milyar (~ 146 milyon $) yatırım yapacak. Projenin temel atma töreni 9 Haziran’da gerçekleştirildi ve Filipin Enerji Bakanlığı yetkilileri ve diğer yerel yönetim yetkilileri katıldı.

Bacman genişletme projesi, ORC ikili teknolojisini kullanacak. EDC’nin 2022 yılına kadar tamamlamayı hedeflediği iki jeotermal projeden biridir.

İkili genişleme projesi, 110 MW Bacman enerji santralinden üretilen tuzlu sudan gelen atık ısıdan faydalanacak. Her yıl yaklaşık 72.200 ton karbon bazlı emisyonları azaltması ve toplam 215,8 GWh üretim kapasitesine katkıda bulunması bekleniyor. Proje, ortak kredi mekanizmasının (JCM) bir parçası olarak Japonya’nın mali desteğiyle yürütülecek.

EDC başkanı ve CEO’su Richard B. Tantoco, Bacman genişleme projesinin genel karbon ayak izini azaltırken ülkenin temel yük yenilenebilir enerji kapasitesine nasıl katkıda bulunacağını vurguladı.

Şirket yöneticileri, COVID-19 pandemisinin ortasında başlayacağı göz önüne alındığında, proje inşaatının sıkı sağlık ve güvenlik protokolleri ile devam edeceğini de kaydetti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy