Haberler

EDC, Mariposa jeotermal projesini Şili’de devam ettiriyor

Mariposa, Kuyu 03, Şili 2013 (kaynak: Alterra Power)
Cannur Bozkurt 10 Şub 2020

EDC, Orta Şili, Bölge VII'de enerji üretim kapasitesinde 240 MW'a çıkan Mariposa jeotermal projesi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Son haftalarda, yerel olarak bildirildiği üzere Mariposa jeotermal projesinde yeni adımlar atıldı. Filipinler merkezli Enerji Geliştirme Şirketi (EDC) tarafından geliştirilen proje VII. Bölge’de bulunuyor ve 240 MW’a kadar bir üretim planlıyor.

Şirket halihazırda ilk sondaj çalışmalarına başlamış bulunmakta ve şu anda Çevresel Etki Çalışmasını (ÇED) işleme hazırlamaktadır.

Ayrıca firmanın yöneticileri yerel yetkililerle, EDC uluslararası proje yöneticisi Peter Wood başkanlığında görüşmelerde bulundular.

İlk toplantı Ulusal Enerji Komisyonu (CNE) genel sekreteri José Venegas ile yapıldı. Toplantının amacı şirketin Şili’deki planları hakkında bilgi vermek ve enerji sektörünün kalkınma politikaları hakkında bilgi edinmekti.

Daha sonra Enerji Bakanı Juan Carlos Jobet ve aynı portföyün yenilenebilir enerji bölüm başkanı Gabriel Prudencio ile bir araya geldiler.

Jeotermal Konsey Başkanı Jerónimo Carcelén her iki toplantıda da yer aldı.

Geçen Nisan ayında Enerji Bakanlığı, mevcut jeotermal mevzuatı iyileştirmek için Kongreye yasa tasarısı sundu. Teklif, jeotermal enerjinin sığ kullanımlarının kaydedilmesi ve imtiyaz rejiminden hariç tutulması; kontrol rejimini değiştirmek; ve bu enerjinin kullanımı için genel güvenlik standartlarının belirlenmesi için bir sistem oluşturuyor.

Girişim şu anda büyük aciliyetle Temsilciler Meclisi’nde.

Ülkede faaliyet gösteren tek jeotermal proje, Enel Chile ve Enap’ın yenilenebilir bir enerji iştiraki olan Enel Green Power Chile’nin ortak girişimi olan Cerro Pabellón’dur. Proje şu anda üretim kapasitesine 33 MW ekleyecek olan üçüncü birimin inşaatı aşamasındadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy