Haberler

EDC, Mindanao jeotermal sahasını yeni jeotermal enerji santrali ile genişletiyor

Mount Apo, Mindanao Filipinler'deki buhar boruları (kaynak: flickr/ penmanila)
Merve Uytun 3 May 2022

Mindanao-3 binary enerji santrali, Mindanao jeotermal sahasının kapasitesini 106,6 MW'a çıkararak şebekeye güç sağlamaya başladı.

Filipin merkezli Energy Development Corporation (EDC), Mindanao jeotermal santralinin 3,6 MW’lık ikili genişlemesini başlattı. Mindanao-3 olarak adlandırılan ikili santral şu ​​anda şebekeye güç sağlıyor ve Mindanao jeotermal sahasının toplam enerji üretim kapasitesini 106,6 MW’a çıkardı.

İkili enerji santrali, Mindanao 1 ve 2 jeotermal enerji tesislerinden gelen tuzlu suyu kullanıyor. Artık ısıdan faydalanan ikili santral, ilave kuyu açmaya gerek kalmadan kapasite artışı sağlamıştır. Genişletme projesi Mindanao bölgesine güvenilir enerji sağlamanın yanı sıra yılda yaklaşık 25.000 ton eşdeğer karbondioksit tasarrufu sağlayacaktır.

EDC Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jerome H. Cainglet “M3 binary santral, EDC’nin Mindanao bölgesinin büyüyen ekonomisini, öncelikle ısınma gezegenimize neden olan kömür gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için sürekli olarak yüzde 100 temiz enerji ile güçlendirme taahhüdünün bir parçası” dedi.

Santralin inşaatı, pandeminin ortasında 2021’in başlarında başladı. Zorluklara rağmen proje planlanan takvime göre tamamlandı. EDC ayrıca inşaat sırasında 567 işin sağlandığını ve yakındaki topluluklara büyük fayda sağladığını kaydetti. Ülkenin Enerji Düzenlemeleri 1-94 uyarınca, tesisin ev sahibi toplulukları da enerji satışlarından mali pay alacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy